Посібник користувача NVDA 2021.3.1rc2

Зміст

1. Вступ

Ласкаво просимо до NVDA!

Nonvisual Desktop Acces (NVDA) — безкоштовний читач екрана з відкритим вихідним кодом для операційної системи Microsoft Windows. Завдяки синтезу мовлення та брайлю, вона дозволяє незрячим та слабозорим людям користуватися комп’ютером під керуванням Windows, витрачаючи на це не більше за зрячих користувачів. NVDA розробляє NV Access за активної участі спільноти.

1.1. Загальні характеристики

NVDA дозволяє незрячим і слабозорим людям користуватися операційною системою Windows та багатьма сторонніми програмами.

Основні можливості:

1.2. Інтернаціоналізація

Важливим є той факт, що люди, де б вони не перебували і якою б мовою не спілкувалися, отримують рівні можливості доступу до технологій. Окрім англійської, NVDA перекладено на 54 мови, включаючи африкаанс, албанську, амхарську, арабську, арагонську, болгарську, бірманську, каталонську, китайську (просту й традиційну), хорватську, чеську, данську, нідерландську, перську, фінську, французьку, галісійську, грузинську, німецьку (Німеччина та Швейцарія), грецьку, іврит, гінді, угорську, ісландську, ірландську, італійську, японську, Каннада, корейську, киргизьку, литовську, македонську, монгольську, непальську, норвезьку, польську, португальську (Бразилія й Португалія), пенджабську, румунську, російську, сербську, словацьку, словенську, іспанську (Іспанія й Колумбія), шведську, тамільську, тайську, турецьку, українську та в’єтнамську.

1.3. Підтримка синтезаторів мовлення

Окрім озвучення своїх повідомлень та інтерфейсу багатьма мовами, NVDA дозволяє читати вміст будь-якою мовою, якщо для цієї мови є синтезатор мовлення.

Разом з NVDA надається безкоштовний, з відкритим вихідним кодом, багатомовний синтезатор мовлення eSpeak NG.

Інформацію про інші синтезатори мовлення, які підтримує NVDA, ви зможете прочитати у розділі Підтримувані синтезатори мовлення.

1.4. Підтримка брайлівських дисплеїв

Для власників брайлівських дисплеїв NVDA може виводити інформацію шрифтом Брайля на дисплей. Також підтримується нескорописне і скорописне введення з клавіатури брайлівського дисплея. Крім того, NVDA початково виявляє більшість брайлівських дисплеїв автоматично. Будь ласка, відвідайте розділ Підтримувані брайлівські дисплеї для того, щоб дізнатись більше інформації.

NVDA підтримує скорописний, нескорописний і брайлівський комп’ютерний код для багатьох мов.

1.5. Ліцензія й авторські права

2006-2021 авторське право належить учасникам спільноти NVDA.

NVDA доступна за ліцензією GNU General Public License (версія 2) з двома спеціальними винятками. Спеціальні винятки зазначені у розділах «Non-GPL Components in Plugins and Drivers» і «Microsoft Distributable Code» ліцензійної угоди. NVDA також включає й використовує компоненти, розроблені й доступні під іншими вільними ліцензіями програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом. Ви можете вільно поширювати та змінювати це програмне забезпеченя на власний розсуд, поки воно супроводжується ліцензією, а весь вихідний код буде доступним для будь-кого, хто забажає. Це стосується як оригінальних, так і змінених копій, а також похідних робіт.

Для детальнішої інформації перегляньте повний текст ліцензії. Подробиці щодо спеціальних винятків перегляньте у ліцензійній угоді, розміщеній у підменю «Довідка» меню NVDA.

2. Системні вимоги

3. Як отримати та встановити NVDA

Якщо у вас ще немає NVDA, або вам потрібно отримати її новішу версію, то завітайте на офіційний сайт NVDA.

Перейдіть до розділу «Завантаження» (Download) та оберіть посилання на останню версію NVDA.

Відкрийте завантажений файл і, таким чином, ви запустите тимчасову копію NVDA. Вам буде запропоновано встановити NVDA, створити переносну копію чи продовжити роботу тимчасової копії.

Якщо ви плануєте постійно використовувати NVDA на цьому комп’ютері, вам краще обрати варіант «Встановити NVDA». Встановлення NVDA надасть вам додаткові переваги, серед яких — можливість автоматичного запуску NVDA після входу у Windows, одночасний запуск із системою і читання захищених екранів (чого не підтримують переносна і тимчасова копії), а також створення ярликів у меню «Пуск» та на робочому столі. Використання встановленої копії NVDA дозволить вам у будь-який момент створити її переносну копію.

Якщо ж ви хочете скопіювати NVDA на носій USB чи інший пристрій, то вам варто обрати створення переносної копії. Переносну копію також можна згодом встановити на будь-який комп’ютер. Однак, якщо ви захочете скопіювати переносну копію NVDA на носій, призначений тільки для читання, наприклад, на CD, варто скопіювати туди завантажений пакет встановлення. Запуск переносних копій з таких носіїв наразі не підтримується.

Можна також використовувати тимчасову копію NVDA, наприклад, з демонстраційною метою, проте запуск такої тимчасової копії вимагає багато часу.

3.1. Обмеження переносних і тимчасових копій

Окрім того, що переносні й тимчасові копії не здатні автоматично запускатися після входу у Windows, у них є низка інших обмежень:

3.2. Встановлення NVDA

Якщо ви запускаєте встановлення NVDA безпосередньо з завантаженого пакета, то після запуску файла натисніть кнопку «Встановити NVDA на цей комп’ютер». Якщо ви вже закрили це діалогове вікно, або ж хочете встановити на комп’ютер переносну версію, то вам необхідно вибрати пункт «Встановити NVDA...», для відкриття якого необхідно увійти в меню NVDA та обрати підменю «Інструменти».

У діалоговому вікні встановлення вам буде запропоновано підтвердити вибір встановлення NVDA, і повідомлено про те, чи буде під час цього процесу оновлено вашу попередню версію. Натисніть кнопку «Продовжити», щоб почати встановлення. Це діалогове вікно містить також кілька параметрів, значення яких буде пояснено нижче. Після встановлення, ви отримаєте відповідне повідомлення. Натисніть кнопку «Гаразд» для запуску щойно встановленої версії NVDA.

3.2.1. Попередження про несумісні додатки

Якщо у вас є встановлені додатки, то може з’явитися попередження про те, що несумісні додатки буде вимкнено. Перед натисканням кнопки «Продовжити» ви повинні позначити прапорець на підтвердження вашого розуміння того, що несумісні додатки буде вимкнено. У цьому ж діалозі буде присутня кнопка для перегляду списку несумісних додатків. Для отримання детальнішої інформації про цю кнопку, відвідайте розділ Менеджер несумісних додатків.

3.2.2. Запускати NVDA разом з Windows

Цей параметр дозволяє вам обрати, чи використовувати NVDA на екрані входу у Windows перед тим, як ви введете пароль. Він включає також читання UAC та інших захищених екранів. Цей параметр початково увімкнено для нових встановлень.

3.2.3. Створити ярлик на робочому столі і призначити на запуск комбінацію клавіш (control+alt+n)

Цей параметр дозволяє вам вказати, чи повинна NVDA створити на робочому столі ярлик і призначити на нього комбінацію клавіш Control+Alt+n. Якщо такий ярлик буде створено, то це дозволить вам у будь-який момент запустити NVDA, натиснувши вищевказану комбінацію клавіш.

3.2.4. Скопіювати переносну конфігурацію до поточного облікового запису

Цей параметр дозволяє вказати, чи копіювати конфігурацію переносної копії NVDA до папки налаштувань поточного користувача під час встановлення NVDA. При цьому не будуть копіюватися налаштування для інших користувачів цієї системи, а також залишаться незмінними системні налаштування, які NVDA використовує при одночасному запуску з Windows та читанні захищених екранів. Цей параметр доступний лише при встановленні з переносної копії, а не з пакета встановлення.

3.3. Створення переносної копії

Для створення переносної копії безпосередньо з пакета встановлення натисніть кнопку «Створити переносну копію». Якщо ви закрили це діалогове вікно чи хочете створити переносну копію з вже встановленої NVDA, оберіть у підменю «Інструменти» меню NVDA пункт «Створити переносну копію...».

У цьому діалозі вам буде запропоновано вибрати папку для створення переносної копії NVDA. Це може бути папка як на жорсткому диску, так і на будь-якому іншому носії. Там також можна вказати, чи копіювати поточну користувацьку конфігурацію до створюваної переносної копії. Цей параметр доступний лише при створенні переносної версії зі встановленої копії NVDA, а не з пакета встановлення. Як тільки ви натиснете кнопку «Продовжити», буде створено переносну копію. Після створення переносної копії з’явиться повідомлення про успішне завершення роботи. Натисніть кнопку «так» для його закриття.

4. Початок роботи з NVDA

4.1. Запуск NVDA

Якщо ви використовуєте встановлену версію, то запустити її можна просто натиснувши control+alt+n або обравши NVDA з меню програм у меню «Пуск». Також ви можете ввести у діалозі «Виконати» NVDA та натиснути enter. Якщо NVDA вже працює, її буде перезапущено. Ви також можете вказати там деякі параметри командного рядка, які дозволять вам завершити роботу (-q), вимкнути додатки (--disable-addons) та інше.

Початково встановлена копія NVDA зберігає свою конфігурацію в каталозі AppData\Roaming поточного користувача (наприклад, «C:\Users\<користувач>\AppData\Roaming»). Це можна змінити таким чином, щоб NVDA завантажувала свою конфігурацію з каталогу AppData\Local поточного користувача. Для отримання додаткової інформації зверніться до розділу Загальносистемні параметри.

Для запуску переносної версії програми, зайдіть у папку, куди ви розпакували NVDA, після чого натисніть на файлі nvda.exe enter або здійсніть подвійний лівий клік мишкою. Якщо NVDA вже запущено, то перед запуском портабельної копії її буде зупинено.

Коли програма запуститься, ви почуєте відповідну висхідну мелодію і повідомлення про те, що NVDA запущено. У випадках, якщо ви запускаєте програму з USB-накопичувача, компакт-диска, або якщо ваш комп’ютер не надто швидкий, до запуску може пройти деякий час. Якщо це займає дуже багато часу, ви почуєте повідомлення: «Завантаження NVDA, зачекайте будь ласка...».

Якщо під час запуску програми не відбулося жодної із вищеназваних дій, або ви почули звук помилки Windows чи відповідну нисхідну мелодію, скоріш за все, сталася помилка, про яку, за можливості, треба повідомити розробникам. Будь ласка, відвідайте сайт NVDA, щоб дізнатися, як це зробити.

4.1.1. Діалог «Ласкаво просимо»

Під час першого запуску програми з’явиться діалогове вікно, у якому розповідається базова інформація про можливості клавіші-модифікатора NVDA і про меню NVDA. (Будь ласка, дивіться наступні розділи, присвячені цій темі). Діалогове вікно також містить комбінований список і три прапорці. У комбінованому списку ви можете вибрати основну розкладку клавіатури. Перший прапорець дозволяє вам обрати, чи використовувати клавішу Caps Lock як клавішу-модифікатор NVDA. Другий дозволяє вказати вам, чи повинна NVDA автоматично запускатися після входу у Windows, однак він доступний лише у встановлених версіях. Третій дозволяє обрати, чи показувати це діалогове вікно під час кожного запуску програми.

4.1.2. Збір статистичних даних для NVDA

Починаючи з NVDA 2018.3, програма запитує користувачів, чи хочуть вони дозволити надсилання даних про використання до NV Access, щоб допомогти поліпшити NVDA у майбутньому. Під час першого запуску програми з’явиться вікно із запитанням, чи бажаєте ви погодитися з надсиланням даних до NV Access під час використання NVDA. Прочитати детальніше про дані, які збирає NVDA, можна у розділі загальних налаштувань Дозволити розробникам NVDA збирати статистику її використання. Зверніть увагу, що натискання кнопки «Так» або «Ні» збереже налаштування і цей діалог більше не показуватиметься, допоки ви не перевстановите NVDA. Ви також можете вручну увімкнути чи вимкнути збір і надсилання даних на панелі загальних налаштувань NVDA. Щоб змінити це налаштування, позначте або зніміть позначку з прапорця Дозволити розробникам NVDA збирати статистику використання NVDA.

4.2. Про клавіатурні команди NVDA

4.2.1. Клавіша-модифікатор NVDA

Багато клавіатурних команд NVDA використовуються із утримуванням клавіші-модифікатора NVDA та натисканням однієї або кількох клавіш. Винятком із правила є використання текстового перегляду: у цьому випадку використовуються клавіші на цифровому блоці клавіатури.

Модифікатором можуть бути звичайний Insert, Insert на цифровому блоці та/або клавіша Caps Lock. Початково клавішею-модифікатором є Insert — як звичайний, так і на цифровому блоці.

Якщо ви хочете викликати одну з клавіш-модифікаторів NVDA для виконання дії, пов’язаної з цією клавішею, наприклад, якщо як клавіша-модифікатор NVDA у вас використовується caps Lock, то, щоб включити capslock, вам потрібно натиснути на цю клавішу швидко двічі.

4.2.2. Розкладки клавіатури

Зараз NVDA постачається з двома розкладками клавіатури: Desktop (для повної клавіатури) і Laptop (для неповної клавіатури). Початково у програмі використовується розкладка Desktop, однак ви можете змінити її на Laptop у категорії «Клавіатура» налаштувань NVDA у підменю «Параметри» меню NVDA.

У розкладці Desktop використовуються крім усього іншого і клавіші на цифровому блоці (режим Numlock повинен бути вимкненим). І хоча більшість портативних комп’ютерів фізично не мають цифрового блоку, багато з них здатні емулювати цей режим, використовуючи цифри і літери на правому боці клавіатури із натисканням клавіші FN, а саме: 7, 8, 9, u, i, o, j, k, l і т.д. Проте, якщо ваш портативний комп’ютер не підтримує емуляцію цифрового блоку клавіатури, або ж ви не можете вимкнути режим Num lock, то перейдіть на розкладку Laptop, щоб мати можливість отримати доступ до усіх можливостей програми.

4.3. Жести NVDA

Якщо ви запускаєте NVDA на пристрої з сенсорним екраном на Windows 8 і вище, то ви можете керувати NVDA безпосередньо з сенсорного екрана. Під час роботи NVDA, за умови, що підтримку взаємодії з сенсорним екраном не вимкнено, вимкнено, всі сенсорні жести передаються цій програмі. Таким чином, дії, які виконуються звичайним чином без NVDA, не працюватимуть. Для вмикання й вимикання взаємодії з сенсорним екраном натисніть NVDA+control+alt+t. Ви також можете вмикати й вимикати взаємодію з сенсорним екраном у категорії «Взаємодія з сенсорним екраном» в налаштуваннях NVDA.

4.3.1. Огляд екрана

Найпростіше, що ви можете зробити, це прослухати інформацію про елемент керування або текст у будь-якій точці екрана. Для виконання цієї дії доторкніться пальцем в будь-якому місці на сенсорному екрані. Ви також можете, не забираючи пальця з сенсорного екрана, і водячи ним по його поверхні, читати елементи керування і текст під пальцем.

4.3.2. Жести

У подальшому в цьому посібнику при описі команд NVDA будуть також вказані жести, які можуть бути використані для активації цих команд за допомогою сенсорного екрана. Нижче даються деякі рекомендації, як виконати той чи інший жест.

Дотики

Швидко торкніться екрана одним або кількома пальцями.

Одноразовий дотик одним пальцем — це просто дотик. Дотик двома пальцями одночасно — це двопальцевий дотик і т. д.

Якщо один і той же дотик здійснюється один або більше разів у швидкій послідовності, NVDA розглядатиме такий жест як складений. Дворазовий дотик дає результат подвійного дотику. Триразовий — потрійного і т. д. У таких складених жестах також розпізнається, скільки пальців беруть участь у їхньому формуванні. Іншими словами, жести на зразок потрійного дотику двома пальцями, одноразового дотику чотирма пальцями і так далі цілком можливі.

Листання

Швидко проведіть пальцем по екрану.

В залежності від напрямку можливі 4 жести гортання: пролистати вліво, пролистати вправо, пролистати вгору і пролистати вниз.

У формуванні жестів, як і дотиків, можуть брати участь один і більше пальців. Тому жести подібні до листання вгору двома пальцями або листання вліво чотирма пальцями цілком можливі.

4.3.3. Сенсорні режими

Оскільки команд NVDA значно більше, ніж може бути жестів, в NVDA є кілька режимів сенсорного введення, між якими ви можете перемикатися, при цьому роблячи доступною певну підмножину команд. Є два режими: текстовий і об’єктний. Деякі команди NVDA, перераховані в цьому посібнику, супроводжуватимуться зазначенням режимів сенсорного введення в дужках після жесту. Наприклад, жест «пролистати вгору (текстовий режим)» означає, що команда виконається при жесті «пролистати вгору», але лише в текстовому режимі. Якщо з командою не зазначено режим, то цей жест працюватиме в будь-якому режимі сенсорного введення.

Для перемикання між режимами сенсорного введення здійсніть трипальцевий дотик.

4.3.4. Сенсорна клавіатура

Сенсорна клавіатура використовується для введення тексту і команд з сенсорного екрана. Коли ви фокусуєтеся на полі редагування, ви можете викликати сенсорну клавіатуру, двічі натиснувши її іконку в нижній частині екрана. Для планшетів, таких як Microsoft Surface Pro, сенсорна клавіатура завжди доступна, коли фізичну клавіатуру не підключено. Щоб закрити сенсорну клавіатуру, двічі натисніть на її іконку або приберіть фокус з поля редагування.

Коли сенсорна клавіатура активна, для пошуку потрібної клавіші встановіть ваш палець в місці розташування клавіатури (зазвичай це в нижній частині екрана), і, не відпускаючи палець, переміщайтеся по її клавішах. Якщо ви знайшли потрібну клавішу, то для її натиснення, ви, в залежності від вибраного параметра в діалозі Взаємодія з сенсорним екраном, можете двічі швидко її торкнутися або ж просто відпустити палець.

4.4. Режим допомоги при введенні

Про більшість команд NVDA розповідається нижче, проте для їх вивчення існує легший спосіб - достатньо увімкнути режим допомоги при введенні.

Для запуску режиму допомоги при введенні натисніть NVDA+1. Для виходу з нього натисніть NVDA+1 ще раз. У режимі допомоги при введенні під час виконання будь-якої дії (наприклад, натискання клавіші чи виконання сенсорного жеста) буде повідомлятися дія користувача та її опис (якщо такий є). Прицьому команди, призначені для цих дій, в режимі допомоги при введенні не виконуватимуться.

4.5. Меню NVDA

Меню NVDA дає вам можливість керувати налаштуваннями програми, користуватися довідкою, зберігати/відновлювати конфігурацію та повертатися до попередньої конфігурації, змінювати мовленнєві словники, користуватися додатковими інструментами та завершувати роботу NVDA.

Якщо NVDA запущено, то увійти до її меню можна з будь-якого місця у Windows шляхом натискання NVDA+n або здійснення подвійного дотику двома пальцями до сенсорного екрана. Також доступ до меню NVDA можна отримати із системної панелі Windows. Просто здійсніть правий клік на іконці NVDA, що розташована на системній панелі, або зайдіть на системну панель за допомогою клавіш Windows+b та натискайте стрілку вниз, поки не натрапите на іконку NVDA, на якій треба натиснути клавішу «Контекст», що на більшості клавіатур знаходиться лівіше від правого control. Коли меню програми буде запущено, ви зможете рухатися стрілками вгору/вниз для переходу між елементами, а клавішею enter активовувати/вибирати потрібний вам елемент.

4.6. Основні команди NVDA

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Жест Опис
Запустити чи перезапустити NVDA Control+alt+n Control+alt+n немає Запускає чи перезапускає NVDA з робочого столу, якщо цю комбінацію клавіш було увімкнено під час встановлення NVDA. Це специфічна комбінація Windows, відтак її не можна змінити в діалозі «Жести вводу».
Зупинити мовлення control control Двопальцевий дотик Миттєво зупиняє мовлення
Тимчасово призупинити мовлення shift shift немає Миттєво тимчасово призупиняє мовлення. Натисніть повторно для продовження мовлення (якщо пауза підтримується поточним синтезатором)
Меню NVDA NVDA+n NVDA+n Подвійний дотик двома пальцями Відкриває меню NVDA, яке дозволяє отримати доступ до параметрів програми, інструментів, довідки та інших налаштувань програми
Перемкнути режими озвучення NVDA+s NVDA+S немає Перемикає режими озвучення між станами мовлення, сигнали та вимкнено.
Увімкнути або вимкнути режим допомоги при введенні NVDA+1 NVDA+1 немає При натисканні будь-якої клавіші у цьому режимі NVDA повідомить назву клавіші та опис функції NVDA, асоційованої з нею
Завершити роботу NVDA NVDA+q NVDA+q немає Завершує роботу NVDA
Пропустити наступну клавішу NVDA+f2 NVDA+f2 немає Повідомляє NVDA, що наступне натискання клавіші треба передати безпосередньо до активної програми, навіть якщо воно закріплене за функцією NVDA
увімкнути чи вимкнути режим сну для програми NVDA+shift+s NVDA+shift+z немає Режим сну повністю вимикає команди NVDA та мовлення/брайль для активної програми. Це найчастіше використовується для програм, які надають власні можливості читання з екрана. Натисніть комбінацію знову, щоб вийти з режиму сну — зверніть увагу, це налаштування діятиме лише до перезавантаження NVDA.

4.7. Повідомлення системної інформації

Ім’я Клавіша Опис
Інформація про поточну дату та час NVDA+f12 Натисніть один раз, аби дізнатися про поточний час, натисніть двічі для отримання інформації про поточну дату
Повідомити стан батареї NVDA+shift+b Повідомляє стан батареї, тобто, чи увімкнене живлення від джерела струму, та наскільки відсотків використаний наявний заряд.
Повідомити текст у буфері обміну NVDA+c Повідомляє текст у буфері обміну, якщо він там є.

5. Навігація за допомогою NVDA

NVDA дозволяє вам досліджувати операційну систему кількома шляхами, серед яких є звичайна взаємодія і огляд.

5.1. Об’єкти

Кожна програма, так само як і операційна система, містить у собі багато об’єктів. Об’єкт — це один елемент, такий як фрагмент тексту, кнопка, прапорець, повзунок, список чи поле редагування.

5.2. Навігація за допомогою системного фокуса

Системний фокус (або просто фокус) — це об’єкт, що реагує на клавіші, натиснуті на клавіатурі. Наприклад, якщо ви набираєте текст у полі редагування, це поле редагування зараз у фокусі.

Найпоширеніший спосіб навігації у Windows за допомогою NVDA — просто переміщувати системний фокус, використовуючи стандартні комбінації клавіш Windows, такі як tab і shift+tab, аби рухатися вперед і назад між елементами вікна; alt, аби потрапити до рядка меню; стрілки, аби рухатися пунктами меню; alt+tab, аби переміщуватися між запущеними програмами. При зміненні системного фокуса NVDA повідомляє таку інформацію про поточний об’єкт: ім’я і номер елемента, тип та значення, його опис, розташування, комбінацію клавіш і т.д. Коли увімкнено підсвічування, то розташування системного фокуса також відображається візуально.

Ось клавіатурні комбінації, які дозволять вам швидше зорієнтуватись при переміщенні системного фокуса:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Опис
Повідомити про поточне розташування фокуса NVDA+таб NVDA+таб повідомляє про поточну позицію фокуса або елемента керування. Натисніть двічі для посимвольного читання цієї інформації
Повідомити заголовок NVDA+t NVDA+t Промовляє заголовок поточного вікна. Натисніть двічі для посимвольного читання цієї інформації. Натисніть тричі для копіювання заголовка до буфера обміну
Читати вміст активного вікна NVDA+b NVDA+b Промовляє весь вміст активного вікна (корисно використовувати у діалогах)
Повідомити рядок стану NVDA+в кінець NVDA+shift+в кінець Повідомляє рядок стану, якщо NVDA може його знайти. Натисніть двічі для посимвольного читання. Натисніть тричі для копіювання інформації в буфер обміну

5.3. Навігація за допомогою системної каретки

Коли об’єкт, що дозволяє рухатися в межах тексту чи редагувати його, перебуває у фокусі, ви можете переміщуватися в межах тексту, використовуючи системну каретку, також відому як текстовий курсор.

Коли у фокусі перебуває об’єкт, що має системну каретку, ви можете використовувати стрілки та клавіші «сторінка вгору», «сторінка вниз», «на початок», «в кінець» для переміщення в межах тексту. Ви також можете змінювати текст, якщо елемент підтримує редагування. Під час переміщення, NVDA буде читати посимвольно, послівно, або порядках, а також сповіщати про виділення тексту і скасування виділення.

NVDA підтримує такі команди для навігації за допомогою системної каретки:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Опис
Читати все NVDA+стрілка вниз NVDA+a Починає читати від поточної позиції системної каретки і переміщується далі за текстом
Читати поточний рядок NVDA+стрілка вгору NVDA+l Читає поточний рядок, на якому знаходиться системна каретка. Натисніть двічі для посимвольного читання. Натисніть тричі, щоб прочитати рядок з використанням фонетичного опису символів.
Читати поточне виділення тексту NVDA+shift+стрілка вгору NVDA+shift+s Читає виділений текст
Озвучити форматування тексту NVDA+f NVDA+f Повідомляє інформацію про форматування тексту, на якому розташована системна каретка. Натисніть двічі, щоб відобразити цю інформацію в режимі огляду
Наступне речення алт+стрілка вниз алт+стрілка вниз Переміщує каретку до наступного речення і промовляє його. (підтримується лише у Microsoft Word і Outlook)
Попереднє речення алт+стрілка вгору алт+стрілка вгору Переміщує каретку на попереднє речення і промовляє його. (підтримується лише в Microsoft Word і Outlook)

Коли ви знаходитесь у таблиці, то для вас доступні такі команди:

Ім’я Клавіша Опис
Перейти до попереднього стовпчика control+алт+стрілка вліво переміщує системну каретку до попереднього стовпчика (у тому самому рядку)
Перейти до наступного стовпчика control+алт+стрілка вправо Переміщує системну каретку до наступного стовпчика (у тому самому рядку)
Перейти до попереднього рядка control+алт+стрілка вгору Переміщує системну каретку до попереднього рядка (стовпчик не змінюється)
Перейти до наступного рядка control+алт+стрілка вниз Переміщує системну каретку до наступного рядка (стовпчик не змінюється)

5.4. Об’єктна навігація

Переважно ви працюватимете з програмами, використовуючи команди переміщення системного фокуса і системної каретки. Можливо, ви захочете оглянути поточну програму або вікно операційної системи без переміщення системного фокуса чи системної каретки. Ймовірно, ви також захочете працювати з об’єктами, які недоступні стандартним шляхом, з клавіатури. У цьому випадку ви можете використати об’єктну навігацію.

Об’єктна навігація дозволить вам рухатися між окремими об’єктами та отримувати інформацію про них. Коли ви увійдете до об’єкта, NVDA повідомлятиме вам інформацію про нього так само, як і при використанні системного фокуса. Щоб переглядати весь текст в такому вигляді, як він з’являється на екрані, треба використовувати екранний перегляд.

Перш ніж рухатися вперед і назад між окремими об’єктами системи, треба знати, що вони організовані ієрархічно. Це означає, що деякі об’єкти містять у собі інші, і вам потрібно увійти до цих об’єктів, аби переглянути їхній вміст. Наприклад, список містить у собі елементи списку, і вам потрібно увійти до списку, щоб для вас стали доступними його елементи. Якщо ви потрапили на якийсь елемент списку, то, переміщаючись вперед або назад у межах поточного об’єкта, ви опинитеся на інших елементах списку в тому самому списку. При переміщенні до об’єкта, який містить елементи списку, ви потрапите назад в список. Ви можете пройти повз список, якщо ви хочете отримати доступ до інших об’єктів. Так само, якщо ви натрапите на панель інструментів, аби отримати доступ до її елементів, треба буде до неї увійти.

Об’єкт, що зараз переглядається, називається об’єктом навігатора. Потрапивши на об’єкт, ви можете переглянути його вміст, використовуючи клавіші текстового перегляду в Режимі перегляду об’єктів. Коли увімкнено підсвічування, то розташування об’єктного навігатора також відображатиметься візуально. Початково навігатор переміщується разом зі зміною фокуса, проте цю поведінку можна вмикати й вимикати.

Зверніть увагу: стеження брайля за об’єктним навігатором можна налаштувати у пункті прив’язка брайля.

Для переміщення по об’єктах використовуйте такі клавіші:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Жест Опис
Повідомити про поточний об’єкт NVDA+додаткова5 NVDA+shift+o немає Повідомляє про поточний об’єкт навігатора. Натисніть двічі для посимвольного читання, натисніть тричі для того, щоб скопіювати ім’я та значення об’єкта в буфер обміну.
Переміститися на батьківський об’єкт NVDA+додаткова8 NVDA+shift+стрілка вгору Пролистати вгору (об’єктний режим) Переходить до об’єкта, який містить поточний об’єкт
Перейти до попереднього об’єкта NVDA+додаткова4 NVDA+shift+стрілка вліво Пролистати вліво (об’єктний режим) Переходить до об’єкта, що знаходиться перед поточним об’єктом
Перейти до наступного об’єкта NVDA+додаткова6 NVDA+shift+стрілка вправо Пролистати вправо (об’єктний режим) Переходить до об’єкта, розміщеного після поточного об’єкта
Перейти до першого об’єкта, який міститься у поточному NVDA+додаткова2 NVDA+shift+стрілка вниз Пролистати вниз (об’єктний режим) Переходить до першого об’єкта, що міститься в поточному об’єкті
Перейти до об’єкта у фокусі NVDA+додатковий мінус NVDA+бекспейс немає Приводить навігатор до об’єкта, що зараз перебуває в системному фокусі, а переглядовий курсор приводить до позиції системної каретки, якщо можливо
Активувати об’єкт у поточній позиції навігатора NVDA+додатковий enter NVDA+enter Подвійний дотик Активовує поточний об’єкт (відповідає кліку мишки, натисканню клавіш enter або пробіл як у системному фокусі)
Привести системний фокус або каретку до поточної позиції переглядового курсора NVDA+shift+додатковий мінус NVDA+shift+бекспейс немає Натисніть один раз, аби привести системний фокус до поточної позиції навігатора, натисніть двічи, аби привести системну каретку до позиції переглядового курсора
Повідомити про розташування переглядового курсора NVDA+додатковий деліт NVDA+деліт немає Читає інформацію про розташування тексту або об’єкта під переглядовим курсором. Наприклад, сюди може входити інформація про розташування курсора в документі у відсотковому співвідношенні, відстань від краю сторінки або ж точне розташування курсора на екрані. Подвійне натискання може надати детальнішу інформацію.
Перемістити переглядовий курсор до рядка стану немає немає немає Повідомляє рядок стану, якщо NVDA вдається його знайти. Також переміщає об’єктний навігатор до цієї позиції.

Зверніть увагу, що для того, аби клавіші цифрового блоку (Numpad) правильно виконували свої функції, режим Numlock повинен бути вимкненим.

5.5. Перегляд тексту

NVDA дозволяє читати вміст екрана, поточного документа чи поточного об’єкта посимвольно, по словах або по рядках. Ця функція в основному корисна в консольних вікнах Windows, або у тих місцях, де можливості системної каретки обмежені, або вона взагалі відсутня. Наприклад, ви можете використовувати цю функцію для читання довгих інформаційних повідомлень у діалогових вікнах.

При переміщенні переглядового курсора, системна каретка не рухається, що дозволяє вам безперешкодно читати текстовий вміст об’єкта, не втрачаючи при цьому позицію редагування тексту. Проте початково при переміщенні системної каретки переглядовий курсор рухається услід за нею. Цю фунцію можна вмикати та вимикати.

Зверніть увагу: стеження брайля за переглядовим курсором можна налаштувати у пункті прив’язка брайля.

Для перегляду тексту доступні такі клавіші:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Жест Опис
Переміститися на верхній рядок перегляду shift+додаткова7 NVDA+control+на початок немає Переміщує курсор на верхній рядок поточного об’єкта
Перейти до попереднього рядка перегляду додаткова7 NVDA+стрілка вгору Пролистати вгору (текстовий режим) Переміщує курсор до попереднього рядка у поточному об’єкті
Повідомити поточний рядок перегляду додаткова8 NVDA+shift+. немає Читає поточний рядок об’єкта. Натисніть двічи для посимвольного читання, натисніть тричі для читання фонетичного опису символів.
Перейти до наступного рядка перегляду додаткова9 NVDA+стрілка вниз Пролистати вниз (текстовий режим) Переміщує переглядовий курсор до наступного рядка текстового перегляду
Перейти до найнижчого рядка перегляду shift+додаткова9 NVDA+control+в кінець немає Переміщує переглядовий курсор до останнього рядка текстового перегляду
Перейти до попереднього слова перегляду додаткова4 NVDA+control+стрілка вліво Пролистати двома пальцями вліво (текстовий режим) Переміщує переглядовий курсор на попереднє слово в тексті поточного об’єкта
Повідомити поточне слово додаткова5 NVDA+control+. немає Повідомляє слово, на якому знаходиться переглядовий курсор. Натисніть двічі для посимвольного читання, натисніть тричі для читання фонетичного опису символів.
Перейти до наступного слова перегляду додаткова6 NVDA+control+стрілка вправо Пролистати двома пальцями вправо (текстовий режим) Переміщує переглядовий курсор на наступне слово в тексті поточного об’єкта
Переміститись на початок рядка shift+додаткова1 NVDA+на початок немає Переміщує переглядовий курсор на початок поточного рядка перегляду
Переміститись на попередній символ додаткова1 NVDA+стрілка вліво Пролистати вліво (текстовий режим) Переміщає переглядовий курсор на попередній символ у поточному рядку перегляду
Повідомити поточний символ перегляду додаткова2 NVDA+. немає Повідомляє символ у поточному рядку, на якому знаходиться переглядовий курсор. Натисніть двічи для фонетичного опису символа або прикладу, що починається із цього символа. Натисніть тричі для отримання ASCII та шіснадцятизначного значення символа.
Переміститись на наступний символ перегляду додаткова3 NVDA+стрілка вправо Пролистати вправо (текстовий режим) Переміщає переглядовий курсор на наступний символ у поточному рядку
Переміститися в кінець поточного рядка перегляду shift+додаткова3 NVDA+в кінець немає Переміщає переглядовий курсор у кінець поточного рядка перегляду
Читати все від переглядового курсора додатковий Плюс NVDA+shift+a Пролистати трьома пальцями вниз (текстовий режим) Читає від поточної позиції курсора, і переміщує його за текстом
Копіювати від переглядового курсора NVDA+f9 NVDA+f9 немає Позначає поточну позицію переглядового курсора в тексті як початкову для виділення чи копіювання. Копіювання не буде виконано доти, доки ви не вкажете NVDA кінцеву позицію, до якої копіювати
Копіювати до переглядового курсора NVDA+f10 NVDA+f10 немає Одноразове натискання виділяє весь текст від попередньо встановленого початкового маркера до позиції переглядового курсора. Якщо системна каретка може досягти тексту, вона переміститься до виділеного тексту. подвійне натискання копіює текст в буфер обміну
Перейти до маркера початку копіювання від переглядового курсора NVDA+shift+f9 NVDA+shift+f9 немає Переміщує переглядовий курсор до попередньо встановленого маркера для копіювання
Повідомити форматування тексту NVDA+shift+f NVDA+shift+f немає Повідомляє форматування тексту в місці розташування переглядового курсора. Натисніть двічі, щоб відобразити цю інформацію в режимі огляду
Повідомити поточну заміну символа Немає Немає Немає Повідомляє символ, на якому розташований переглядовий курсор. При подвійному натисканні показує символ і текст, який використовується для його вимови в режимі огляду.

Зверніть увагу, що для того, аби клавіші цифрового блоку (numpad) правильно виконували свої функції, режим Numlock повинен бути вимкненим.

Щоб краще запам’ятати ці команди, зверніть увагу, що у розкладці Desktop всі вони згруповані за принципом «три по три» від початку і до кінця, і є символами, словами і рядками, а також - зліва на право, і є попереднім, поточним і наступним (символом, словом або рядком відповідно). Цю розкладку можна проілюструвати так:

Попередній рядок Поточний рядок Наступний рядок
Попереднє слово Поточне слово Наступне слово
Попередній символ Поточний символ Наступний символ

5.6. Режими перегляду

Команди текстового перегляду NVDA дозволяють вам, в залежності від вибраного режиму перегляду, переглядати вміст поточного об’єкта, документа чи екрана. Режими перегляду — це заміна «плоского перегляду», який раніше використовувався в NVDA.

Нижченаведені команди дозволять вам перемикатися між режимами перегляду:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Жест Опис
Перейти до наступного режиму перегляду NVDA+додаткова7 NVDA+сторінка Вгору двопальцеве пролистування вгору Переходить до наступного доступного режиму перегляду
Перейти до попереднього режиму перегляду NVDA+додаткова1 NVDA+сторінка Вниз двопальцеве пролистування вниз Переходить до попереднього доступного режиму перегляду

5.6.1. Об’єктний перегляд

Перебуваючи в режимі об’єктного перегляду, ви можете переглядати вміст поточного об’єкта. Для доступних для редагування текстових полів чи інших базових елементів керування це буде текстовий вміст. Для інших об’єктів це може бути назва і/або значення.

5.6.2. Режим перегляду документа

Коли об’єктний навігатор знаходиться в документі в режимі огляду (наприклад, на веб-сторінці) чи в іншому складному документі (наприклад, у документах Lotus Symphony), ви можете перейти до режиму перегляду документа. Режим перегляду документа дозволяє вам переглядати текст всього документа.

Коли ви перейдете з об’єктного перегляду до режиму перегляду документа, курсор перегляду буде встановлено у позицію об’єктного навігатора. Коли ви будете переміщатися у документі з використанням команд перегляду, об’єктний навігатор автоматично буде оновлюватися до об’єкта, виявленого в поточній позиції переглядового курсора.

Зверніть увагу, що NVDA автоматично перейде з об’єктного перегляду в режим перегляду документа, коли ви будете переміщуватися в межах документів, доступних у режимі огляду.

5.6.3. Екранний перегляд

Екранний перегляд дозволить вам переглядати текст на екрані в такому вигляді, як він показаний візуально у поточній програмі. Він подібний до екранного перегляду або функцій курсора мишки, які є в багатьох інших програмах екранного доступу для Windows.

Коли ви перейдете до екранного перегляду, переглядовий курсор буде розміщено на поточній позиції об’єктного навігатора. Коли ви будете переміщатися в межах екрана за допомогою команд екранного перегляду, об’єктний навігатор буде автоматично оновлено до об’єкта, виявленого в екранній позиції переглядового курсора.

Зверніть увагу, що у деяких нових програмах NVDA може не бачити як деяких фрагментів, так і всього тексту через застосування новіших технологій екранного малювання, підтримка яких станом на сьогодні неможлива.

5.7. Навігація за допомогою мишки

Відповідно до початкових налаштувань, коли ви переміщаєте мишку, NVDA повідомляє текст, який знаходиться безпосередньо під її вказівником. Якщо це підтримується, NVDA читатиме текст найближчого абзацу, хоча деякі елементи можна прочитати лише по рядках.

NVDA можна налаштувати так, що буде промовлятися і тип об’єкта під вказівником мишки (список, кнопка і т.д.). Це може бути корисним для тотально незрячих користувачів, бо в деяких випадках одного лише тексту недостатньо.

NVDA дозволяє користувачеві зрозуміти, де знаходиться мишка відносно розмірів екрана, відтворюючи поточні координати як аудіосигнали. Чим вище мишка на екрані, тим вищим буде сигнал. Чим лівіше або правіше буде мишка на екрані, тим гучнішим буде сигнал праворуч або ліворуч (за умови, що користувач має стереодинаміки чи стереонавушники).

Початково додаткові можливості мишки у NVDA відключені. Ви можете їх увімкнути у категорії Налаштування мишки у діалозі налаштувань NVDA, які розташовані в підменю «Параметри» меню NVDA.

Хоча для керування курсором використовують фізичну мишку чи сенсорну панель, у NVDA все ж є низка клавіш, пов’язаних з мишкою:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Жест Опис
Клік лівою кнопкою мишки додатковий Знак ділення NVDA+[ Немає Здійснює одноразовий клік лівою кнопкою мишки. Для того, щоб здійснити подвійний лівий клік, натисніть ці клавіші швидко двічі
Заблокувати ліву кнопку мишки shift+додатковий Знак ділення NVDA+shift+control+[ Немає Блокує ліву кнопку мишки. Натисніть повторно для розблокування. Для того, щоб здійснити перетягування за допомогою мишки, заблокуйте ліву кнопку мишки і перетягніть необхідний об’єкт у потрібне місце, використовуючи або фізичну мишку або інші команди переміщення мишки. Після цього розблокуйте ліву кнопку
Клік правою кнопкою мишки додатковий Знак множення NVDA+] Торкніться й утримуйте Виконує одноразовий клік правою кнопкою мишки.
Заблокувати праву кнопку мишки shift+додатковий Знак множення NVDA+shift+control+] Немає Блокує праву кнопку мишки. Натисніть ще раз для розблокування. Для того, щоб здійснити перетягування за допомогою мишки, заблокуйте праву кнопку мишки і перетягніть необхідний об’єкт у потрібне місце, використовуючи або фізичну мишку або інші команди переміщення мишки. Після цього розблокуйте праву кнопку мишки
Перемістити мишку до поточної позиції об’єктного навігатора NVDA+додатковий Знак ділення NVDA+shift+m Немає Переміщує вказівник мишки до позиції переглядового курсора і об’єктного навігатора
Привести навігатор до об’єкта під вказівником мишки NVDA+додатковий Знак множення NVDA+shift+n Немає Приводить навігатор до елемента, який розміщений під вказівником мишки

6. Режим огляду

Складні документи формату «лише для читання», такі як, наприклад, WEB-сторінки, можна переглядати за допомогою NVDA, використовуючи режим огляду. Вони включають в себе документи з таких програм:

Режим огляду факультативно також доступний у документах Microsoft Word.

У режимі огляду вміст документа стає доступним у плоскому вигляді, де можна рухатися за допомогою курсорних клавіш так, ніби ви у звичайному текстовому документі. До того ж, у цьому режимі працюватимуть комбінації клавіш NVDA, призначені для системної каретки, такі як «Читати все», «Повідомити форматування», команди навігації в таблицях та інше. Якщо увімкнено підсвічування, то віртуальну каретку режиму огляду також буде показано візуально. Крім того, NVDA разом з основним текстом під час переміщення в межах документа озвучуватиме, чи є текст посиланням або заголовком.

Іноді вам буває потрібно взаємодіяти безпосередньо з елементом у документі. Наприклад, вам треба буде робити це з текстовими полями, доступними для редагування, для того, щоб набирати символи і використовувати курсор, щоб працювати з елементом керування. Цього можна досягти, перемкнувшись на режим фокуса, де усі клавіші передаються до елемента. Початково, коли ви перебуваєте в режимі огляду, NVDA автоматично перемикається в режим фокуса, якщо ви клавішею tab або клацанням мишки переходите до елемента, який вимагає такого режиму. Відповідно, якщо ви клавішею tab або, клацнувши мишкою, перейдете до елемента, який не вимагає режиму фокуса, NVDA повернеться до режиму огляду. Увійти до режиму фокуса можна також натисканням клавіш enter чи пробіл на елементі, який вимагає цього режиму. Натискання клавіші escape поверне вас у режим огляду. До того ж, ви можете вручну примусово перейти в режим фокуса,який діятиме, допоки ви самі це не вимкнете.

Ім’я Клавіша Опис
Перемкнутися між режимами огляду і фокуса NVDA+Пробіл Перемикає між режимами огляду і фокуса, і навпаки
Вийти з режиму фокуса escape Повертає вас назад до режиму огляду, якщо NVDA автоматично перейшла в режим фокуса
Оновити документ в режимі огляду NVDA+f5 Перезавантажує поточний вміст документа (корисно тоді, коли здається, що певна частина вмісту сторінки відсутня. Не підтримується в Microsoft Word і Outlook.)
Знайти NVDA+control+f Відкриває вікно, яке дозволяє знайти потрібний вам текст у документі. Для детальнішої інформації перегляньте розділ пошук тексту.
Знайти далі NVDA+f3 Знайти в документі наступний фрагмент тексту, який ви шукали раніше
Знайти попередній NVDA+shift+f3 Знайти в документі попередній фрагмент тексту, який ви шукали раніше
Відкрити детальний опис NVDA+d Відкриває нове вікно, яке містить детальний опис для елемента, на якому ви знаходитесь, якщо він містить такий опис.

6.1. Навігація за допомогою літер

Коли ви знаходитесь у режимі огляду, для швидшої навігації NVDA надає вам можливість використовувати клавіші літер, аби було легше віднайти потрібний елемент документа. Зверніть увагу, не всі ці команди доступні у кожному типі документів.

Нижченаведені клавіші переміщують вас на наступний доступний елемент, використовуйте Shift+літера для переміщення на попередній доступний елемент:

Для переміщення на початок або за межі вмісту з елементами, наприклад, списку чи таблиці:

Ім’я Клавіша Опис
Переміститись на початок вмісту shift+кома (при англійській розкладці клавіатури) переміщує на початок вмісту з елементами (на початок списку чи таблиці) від поточної позиції курсора
Переміститися за межі вмісту кома (при англійській розкладці клавіатури) Переміщається за межі вмісту з елементами (наприклад, за межі списку чи таблиці) від поточної позиції курсора

Деякі веб-додатки, наприклад, Gmail, Twitter чи Facebook використовують літери як гарячі клавіші. Якщо ви хочете скористатися ними, переглядаючи документ в режимі огляду за допомогою курсорних клавіш, ви можете тимчасово вимкнути навігацію за допомогою літер в NVDA. Для вимкнення та увімкнення навігації за допомогою літер в NVDA у поточному документі використовуйте комбінацію клавіш NVDA+shift+пробіл.

6.2. Список елементів

Список елементів забезпечує доступ до списку різних типів елементів у документі, відкритому в тій чи іншій програмі. Наприклад, у браузерах список елементів можна налаштувати на відображення лише посилань, лише заголовків, лише полів форм або лише орієнтирів. Радіокнопки у цьому діалозі дозволять вам перемикатися між цими типами інформації. Поле редагування, яке також присутнє у діалоговому вікні, дозволить вам відфільтрувати список, з метою полегшення пошуку конкретних елементів сторінки. Щойно ви оберете потрібні вам елементи, ви зможете за допомогою відповідних кнопок виконати відповідні дії з потрібним вам елементом.

Ім’я Клавіша Опис
Список елементів у режимі огляду NVDA+f7 Відкриває діалог зі списком елементів різних типів, таких, як посилання, заголовки та орієнтири у поточному документі

6.3. Пошук тексту

Цей діалог дозволяє вам шукати будь-який текст в поточному документі. В поле «Введіть текст для пошуку» необхідно ввести текст, який потрібно знайти. Прапорець «Враховувати регістр» змушує виконувати пошук з урахуванням регістру введених символів. Наприклад, встановивши цей прапорець, ви зможете знайти рядок «NV Access», але не «nv access». Для виконання пошуку використовуйте такі комбінації клавіш:

Ім’я Комбінація клавіш Опис
Знайти текст NVDA+control+f Відкриває діалог пошуку
Знайти далі NVDA+f3 Шукає наступний фрагмент поточного пошукового запиту
Знайти попередній NVDA+shift+f3 Шукає попередній фрагмент поточного пошукового запиту

6.4. Вбудовані об’єкти

Сторінка, окрім всього іншого, може містити інші технології, такі, як Oracle Java і HTML5, а також додатки і діалогові вікна. Якщо такий елемент зустрінеться в режимі огляду, ви почуєте повідомлення: «Вбудований об’єкт», «Додаток» чи «Діалог». Ви можете швидко переміщатися між вбудованими об’єктами із використанням простої навігації за допомогою літер, натискаючи o та shift+o. Для взаємодії з вбудованим об’єктом натисніть на ньому enter. Якщо у нього доступний інтерфейс, то ви зможете переміщатись в межах цього об’єкта за допомогою клавіші Таб і взаємодіяти з ним як з будь-яким іншим застосунком. Ця команда дозволить вам повернутися із вбудованого об’єкта на сторінку, яка його містить:

Ім’я Клавіша Опис
Повернутися до режиму огляду NVDA+control+пробіл Переміщує фокус із вбудованого об’єкта назад до документа, що його містить

7. Читання математичних виразів

Використовуючи MathPlayer 4 від Design Science, NVDA підтримує читання і інтерактивну навігацію по математичних виразах. Для цього потрібно, щоб на комп’ютері була встановлена програма MathPlayer 4. MathPlayer можна безкоштовно завантажити за адресою: https://www.dessci.com/en/products/mathplayer/

NVDA підтримує такі типи математичних виразів:

Під час читання документа, NVDA промовлятиме будь-який математичний вираз, який підтримується, де він зустрічається. Якщо ви використовуєте брайлівський дисплей, то математичні вирази також відображатимуться і на ньому.

7.1. Інтерактивна навігація

Якщо ви працюєте здебільшого з мовленням, то вам, ймовірно, захочеться розглянути вираз більш дрібними сегментами, а не чути весь вираз одразу.

Якщо ви знаходитесь в режимі огляду, то можете зробити це, перемістивши курсор на математичний вираз і натиснути enter.

Якщо ви не перебуваєте в режимі огляду, то:

  1. Перемістіть переглядовий курсор до математичного виразу. Початково переглядовий курсор рухається за системною кареткою, так що зазвичай ви можете використовувати каретку для переміщення до потрібного вмісту.
  2. Потім, активуйте команду:

Ім’я Клавіша Опис
Взаємодіяти з математичним виразом NVDA+алт+m Починає взаємодію з математичним виразом.

Після цього ви можете використовувати команди MathPlayer, такі як клавіші стрілок, щоб дослідити вираз. Наприклад, ви можете рухатися у межах виразу за допомогою клавіш стрілок вліво і вправо, а потім докладніше переглянути частину виразу, наприклад дріб, використовуючи стрілку вниз. Будь ласка, зверніться до документації з навігаційних команд MathPlayer для отримання детальнішої інформації.

Якщо ви хочете повернутися в документ, просто натисніть escape.

Іноді математичні вирази можуть відображатись як кнопка чи інший тип елемента, який при активації може показувати діалог чи детальнішу інформацію, пов’язану з формулою. Для активації кнопки чи елемента, який містить формулу, натисніть ctrl+enter.

8. Брайль

Якщо у вас є брайлівський дисплей, то NVDA з його допомогою може виводити інформацію шрифтом Брайля. Якщо на вашому брайлівському дисплеї є клавіатура Перкінс-стилю, ви також можете використовувати скорописне або нескорописне брайлівське введення. Брайль також можна відображати на екрані, використовуючи замість або одночасно з фізичним брайлівським дисплеєм переглядач брайля.

Для отримання детальнішої інформації, будь ласка, зверніться до розділу підтримувані брайлівські дисплеї. Цей розділ також містить інформацію про те, чи підтримує брайлівський дисплей функцію автоматичного виявлення в NVDA. Ви можете налаштувати роботу брайлівського дисплея у категорії налаштувань брайля розташованій у налаштуваннях NVDA.

8.1. Скорочення для типів елементів керування, їхнього стану і орієнтирів

Для точнішого відображення інформації на брайлівському дисплеї, визначено низку скорочень для типів елементів керування і їхнього стану.

Скорочення Тип елемента керування
ста стаття
кнп кнопка
підп підпис
кспс комбінований список
прап прапорець
длг діалог
ред редактор
граф графіка
сН номер стовпця в таблиці, наприклад, с1, с2.
рН номер рядка в таблиці, наприклад, р1, р2.
зР заголовок рівня, наприклад, з1, з2.
псл посилання
спс список
вдвпсл відвідане посилання
м меню
рм рядок меню
елмен елемент меню
ркнп радіокнопка
тбл таблиця
дер дерево
елдер елемент дерева
рівД рівень дерева в ієрархії
⠤⠤⠤⠤⠤ роздільник
пдсв підсвічений текст
вік вікно
всп виринаюче системне повідомлення
пдк підказка
вклдк вкладка
індвик індикатор виконання
панпрок панель прокрутки
рдст рядок стану
пінст панель інструментів
випадмен кнопка з випадаючим меню
цит цитата
док документ
дод додаток
грп групування
вбуд вбудований об’єкт
кінвин кінцева виноска
фіг фігура
нижвин нижня виноска
терм термінал
секц секція
кнперем кнопка-перемикач
кнрозд кнопка-роздільник
менкноп кнопка меню
кнпрок кнопка прокрутки
кндер кнопка дерева
пнл панель
редпар редактор пароля
орі орієнтир

Також визначені такі стани елементів керування:

Скорочення Стан елементів керування
... показує, коли об’єкт містить автозаповнення
⢎⣿⡱ показує, коли об’єкт, наприклад - кнопка-перемикач, натиснуто
⢎⣀⡱ показує, коли об’єкт, наприклад - кнопка-перемикач, не натиснуто
⣏⣿⣹ показує, коли об’єкт, наприклад, прапорець, позначено
⣏⣸⣹ показує, коли об’єкт, наприклад, прапорець, частково позначено
⣏⣀⣹ показує, коли об’єкт, наприклад, прапорець, не позначено
- показує, коли об’єкт, наприклад, дерево, можливо згортати
+ показує, коли об’єкт, наприклад, дерево, можливо розгортати
*** відображається тоді, коли зустрічаються захищені документи чи елементи керування
клк показує, коли об’єкт клікабельний
комент відображається, коли є коментар до комірки в електронній таблиці чи до фрагмента тексту в документі
фрмл відображається, коли у комірці електронної таблиці є формула
непрввед відображається, коли ви зробили неправильне введення
доп відображається, коли об’єкт (зазвичай це зображення) містить детальний опис
багряд відображається на текстових полях, які є багаторядковими, наприклад - поля коментування на веб-сайтах
необх відображається при потраплянні на поле форми, яке необхідно заповнити
тдч показує, коли об’єкт, наприклад, поле редагування, доступний тільки для читання
вид показує, коли об’єкт виділений
невид показує, коли об’єкт не виділений
сортзр відображається, коли об’єкт відсортовано за зростанням
сортсп відображається, коли об’єкт відсортовано за спаданням
пм відображається, коли об’єкт містить виринаюче вікно (зазвичай це підменю)

Крім того, є ще скорочення для орієнтирів:

Скорочення Орієнтир
бнр банер
іпв інформація про вміст
додатк додаткове
форм форма
основ основне
нав навігація
пош пошук
ргн регіон

8.2. Брайлівське введення

NVDA за допомогою клавіатури брайлівського дисплея підтримує як нескорописну, так і скорописну форму брайлівського введення. Ви можете вибрати таблицю, яка буде використовуватися для переведення брайлівського введення в текст, за допомогою комбінованого списку брайлівська таблиця введення в категорії налаштувань брайля, яка розташована у діалозі налаштувань NVDA.

При використанні нескорописної форми брайлівського введення, текст вставляється відразу ж після його введення з клавіатури брайлівського дисплея. При використанні скорописної форми, текст вставляється після натискання пробілу або ентера в кінці слова. Зверніть увагу, що переведення відображає тільки ті брайлівські слова, які ви набираєте, і не може враховувати вже існуючий текст. Наприклад це означає, що якщо ви використовуєте брайлівську таблицю, в якій числа починаються з цифрового знака і натискаєте бекспейс, переміщаючись в кінець числа, то вам буде потрібно знову ввести цифровий знак, щоб набрати додаткові цифри.

Натиснення клавіші крапка 7 стирає останню введену брайлівську клітинку чи символ. Крапка 8 переводить будь-яке брайлівське введення в текст і натискає enter. Натиснення комбінації клавіш крапка 7 + крапка 8 переводить будь-яке брайлівське введення в текст, але без додавання в кінці пробілу чи ентера.

9. Візуальна допомога

Попри те, що NVDA насамперед орієнтована на незрячих чи слабозорих людей, які, здебільшого, для роботи з комп’ютером використовують мовлення і/або шрифт Брайля, вона також надає вбудовані засоби для зміни вмісту на екрані. У NVDA такі можливості називаються постачальниками поліпшення візуальної допомоги.

NVDA пропонує кілька вбудованих постачальників візуальної допомоги, які описані нижче. Крім того, постачальників візуальної допомоги також можуть надавати додатки для NVDA.

Налаштувати візуальну допомогу можна в категорії Візуальна допомога у діалозі налаштувань NVDA.

9.1. Підсвічування

Підсвічування дозволяє допомогти визначити позицію системного фокуса, об’єктного навігатора і режиму огляду. Ці позиції підсвічені кольоровим контуром прямокутника.

Якщо підсвічування увімкнено в категорії Візуальна допомога налаштувань NVDA, то ви можете вказувати, підсвічувати чи ні системний фокус, об’єктний навігатор і режим огляду.

9.2. Екранна завіса

Незрячі чи слабозорі користувачі зазвичай не можуть або не мають потреби дивитися на екран. Крім того, може бути важко переконатися, що хтось не дивиться через ваше плече. Для таких ситуацій NVDA пропонує «екранну завісу», після увімкнення якої ваш екран стане чорним.

Увімкнути «екранну завісу» можна в категорії Візуальна допомога, розташовану в налаштуваннях NVDA.

Якщо екранну завісу увімкнено, то ви не зможете виконати деякі завдання, пов’язані з вмістом на екрані, наприклад — скористатися оптичним розпізнаванням вмісту чи створити знімок екрана.

Через зміни в API лупи Windows, екранну завісу було оновлено для підтримки нових версій Windows. Щоб увімкнути екранну завісу у Windows 10 21H2 (10.0.19044) чи новіших версіях, використовуйте NVDA 2021.2. З міркувань безпеки, під час використання нової версії Windows отримайте візуальне підтвердження того, що екранна завіса робить екран повністю чорним.

10. Розпізнавання вмісту

Коли автори вмісту не надають достатньо інформації для користувача читача екрана, то можна використовувати різні інструменти, щоб спробувати розпізнати зображення цього вмісту. NVDA підтримує функцію оптичного розпізнавання символів (OCR), вбудовану в Windows 10 та новіші версії, для розпізнавання тексту із зображень. Додатки NVDA можуть надавати додаткові інструменти для видобування корисної інформації з недоступного вмісту.

Коли ви використовуєте команду розпізнавання вмісту, то розпізнається поточний об’єкт навігатора. Початково навігатор переміщується за системним фокусом або за курсором в режимі огляду, так що ви можете просто переміщувати в потрібне місце системний фокус або курсор режиму огляду. Наприклад, якщо ви перемістите в режимі огляду курсор на графічний елемент, то початково буде здійснюватися розпізнавання саме цього графічного елемента. Однак ви можете використовувати об’єктну навігацію безпосередньо, наприклад, для розпізнавання вмісту всього вікна програми.

Після завершення розпізнавання, результат буде представлений в документі з режимом огляду і ви зможете читати отриману інформацію за допомогою курсорних клавіш. Натискання ентера або пробіла, якщо це можливо, активовує (аналогічно до клацання мишки) текст під курсором. Натискання escape приховує результати розпізнавання.

10.1. Windows OCR

Windows 10 і новіші версії включають у себе функцію оптичного розпізнавання символів багатьма мовами. NVDA може використовувати її для розпізнавання тексту із зображень або з елементів недоступних додатків.

Вибрати мову розпізнавання можна в категорії Windows OCR діалогу налаштувань NVDA. Для встановлення додаткових мов відкрийте меню Пуск -> Параметри -> Час і мова -> Регіон та мова і натисніть кнопку додавання мови.

Windows OCR може бути частково або повністю несумісним з візуальними розширеннями NVDA чи з зовнішніми постачальниками візуальної допомоги. Для продовження розпізнавання, вам доведеться вимкнути візуальну допомогу.

Для розпізнавання тексту з поточної позиції об’єктного навігатора за допомогою Windows OCR натискайте NVDA+r.

11. Специфічні команди NVDA для різноманітних програм

У NVDA є свої додаткові команди для деяких програм, які полегшують виконання певних завдань, або для отримання доступу до функціоналу, який інакше був би недоступний користувачам NVDA.

11.1. Microsoft Word

11.1.1. Автоматичне читання заголовків рядків та стовпчиків

NVDA може автоматично повідомляти заголовки рядків і стовпчиків при навігації по таблицях в Microsoft Word. Для цього, по-перше, в діалозі «Форматування документа» повинен бути встановлений прапорець «Читати заголовки рядків і стовпчиків таблиці». По-друге NVDA повинна знати, які рядки або стовпчики містять заголовки в тій чи іншій таблиці. Після переходу на першу комірку в рядку або стовпчику, який містить заголовки, використовуйте такі команди:

Ім’я Клавіша опис
Встановити заголовки стовпчиків NVDA+shift+c Одноразове натискання вказує NVDA, що це перша комірка заголовка в рядку, який містить заголовки стовпчиків, які автоматично читаються при переміщенні по стовпчиках під цим рядком. Подвійне натискання скидає це налаштування.
Встановити заголовки рядків NVDA+shift+r Одноразове натискання вказує NVDA, що це перша комірка заголовка у стовпчику, який містить заголовки рядків, котрі автоматично читаються при переміщенні по рядках за цим стовпчиком. Подвійне натискання скидає це налаштування.

Ці налаштування будуть збережені в документі як закладки, сумісні з іншими програмами екранного доступу, такими як JAWS. Це означає, що інші користувачі програм екранного доступу, котрі відкриють цей документ пізніше, будуть автоматично мати вже встановлені заголовки рядків і стовпчиків.

11.1.2. Режим огляду в Microsoft Word

Режим огляду може використовуватися як на веб-сторінках, так і в Microsoft Word, що дозволяє вам використовувати такі можливості, як швидка навігація і отримання списку елементів документа. Для увімкнення та вимкнення режиму огляду в Microsoft Word натискайте NVDA+пробіл. Для отримання додаткової інформації про режим огляду та швидку навігацію перегляньте будь ласка розділ Режим огляду.

11.1.2.1. Список елементів

Перебуваючи в режимі огляду у Microsoft Word, ви можете отримати список елементів документа, натиснувши комбінацію клавіш NVDA+f7. Список елементів відображає заголовки, посилання і примітки, які включають в себе коментарі та зміни, які ви відстежуєте.

11.1.3. Читання коментарів

Щоб прочитати будь-які коментарі у поточній позиції каретки, натисніть NVDA+alt+c. Всі коментарі документа разом зі змінами, які відстежуються, можуть також бути вказані у списку елементів NVDA, якщо обрати як тип елементів примітки.

11.2. Microsoft Excel

11.2.1. Автоматичне читання заголовків рядків та стовпчиків

NVDA може автоматично повідомляти заголовки рядків і стовпчиків при навігації по таблицях в Microsoft Excel. Для цього, по-перше, в діалозі «Форматування документа» повинен бути встановлений прапорець «Читати заголовки рядків і стовпчиків таблиці». По-друге, NVDA повинна знати, які рядки або стовпчики містять заголовки. Після переходу на першу комірку в рядку або стовпчику, який містить заголовки, використовуйте такі команди:

Ім’я Клавіша опис
Встановити заголовки стовпчиків NVDA+shift+c Одноразове натискання вказує NVDA, що це перша комірка заголовка в рядку, який містить заголовки стовпчиків, які автоматично читаються при переміщенні по стовпчиках під цим рядком. Подвійне натискання скидає це налаштування.
Встановити заголовки рядків NVDA+shift+r Одноразове натискання вказує NVDA, що це перша комірка заголовка у стовпчику, який містить заголовки рядків, котрі автоматично читаються при переміщенні по рядках за цим стовпчиком. Подвійне натискання скидає це налаштування.

Ці налаштування будуть збережені в документі як іменований діапазон, сумісний з іншими програмами екранного доступу, такими як JAWS. Це означає, що інші користувачі програм екранного доступу, котрі відкриють цей документ пізніше, будуть автоматично мати вже встановлені заголовки рядків і стовпчиків.

11.2.2. Список елементів

NVDA дозволяє вам відкрити список елементів для Microsoft Excel, який дає вам доступ до елементів різних типів у поточному документі. Для відкриття списку елементів у Excel, натисніть NVDA+f7. В списку доступні такі типи елементів:

11.2.3. Читання нотаток

Для читання будь-яких нотаток для поточної комірки у фокусі натискайте NVDA+alt+c. У Microsoft 2016, 365 і новіших класичні коментарі в Microsoft Excel перейменовано на «нотатки». Всі нотатки аркуша також можна переглянути у списку елементів NVDA після натискання NVDA+F7.

NVDA також відображає особливий діалог для додавання чи редагування нотатки. NVDA замінює стандартну область редагування нотаток MS Excel через обмеження доступності, але натискання комбінації клавіш для відображення діалогу успадковується від MS Excel і тому працює навіть без запуску NVDA. Щоб додати чи редагувати нотатку в комірці, на якій ви перебуваєте, натисніть shift+f2.

Цієї команди немає у жестах вводу NVDA, тому її не можна змінити.

Зверніть увагу: ви також можете відкрити область редагування нотатки в MS Excel із контекстного меню будь-якої комірки. Однак у такому разі замість особливого діалогу NVDA відкриється стандартна недоступна область редагування нотатки.

У Microsoft Office 2016, 365 та новіших версіях додано нове діалогове вікно коментарів. Це діалогове вікно доступне і надає більше можливостей, таких як відповідь на коментарі тощо. Його також можна відкрити з контекстного меню певної комірки. Коментарі, додані до комірок за допомогою нового діалогового вікна коментарів, не мають стосунку до «нотаток».

11.2.4. Читання захищених комірок

Якщо документ був захищений, то неможливо перемістити фокус на заблоковані комірки для їх редагування. Щоб переміститися на заблоковану комірку, перейдіть в режим огляду по NVDA+пробіл, а потім використовуйте стандартні команди переміщення для Excel, такі як клавіші стрілок для переходу між комірками поточного листа.

11.2.5. Поля форм

Аркуші Excel можуть містити поля форм. Ви можете отримати до них доступ, використовуючи діалог «Список елементів» або клавіші швидкої навігації в режимі огляду (f і shift+f). Як тільки ви перейдете на поле форми в режимі огляду, ви зможете натиснути Enter або пробіл для його активації або переключитися в режим редагування для взаємодії з ним. Для отримання додаткової інформації про режим огляду і швидку навігацію зверніться до розділу Режим огляду.

11.3. Microsoft PowerPoint

Ім’я Клавіша Опис
Увімкнути голосове читання приміток control+shift+s В поточному слайд-шоу ця команда дозволяє перемикатися між голосовими примітками поточного слайда і його вмістом. Це впливає лише на те, що промовлятиме NVDA, а не на те, що відображається на екрані.

11.4. Foobar2000

Ім’я Клавіша Опис
Читати інформацію про час, що залишився control+shift+r Читає, скільки залишилося часу звучати доріжці, яка відтворюється у поточний момент, якщо, звісно, вона відтворюється
Повідомити витрачений час control+shift+e Повідомляє витрачений час поточного трека, якщо доступно.
Повідомити довжину трека control+shift+t Повідомляє довжину поточного трека, якщо доступно.

Примітка: вищевказані Клавіатурні команди читання працюють у рядку стану програми foobar лише зі стандартним рядком форматування.

11.5. Miranda IM

Ім’я Клавіша Опис
Читати останні повідомлення NVDA+control+1-4 Читає одне з останніх повідомлень, які надійшли нещодавно, в залежності від натиснутої цифри; Наприклад, NVDA +control+2 читає передостаннє повідомлення з тих, які надійшли нещодавно.

11.6. Poedit

Ім’я Клавіша Опис
Читати вікно коментарів control+shift+c Читає вміст у вікні коментарів.
Читати вікно приміток для перекладачів control+shift+a Читає примітки для перекладачів.

11.7. Kindle для ПК

NVDA підтримує читання і навігацію по книгах в додатку Amazon Kindle для ПК. Ця функція доступна лише в книгах Kindle з позначкою «Screen Reader: Supported», наявність якої ви можете перевірити на сторінці з подробицями про книгу.

Для читання книг використовується режим огляду. Він вмикається автоматично при відкритті книги або при фокусуванні на області книги. Сторінки будуть перемикатися автоматично при переміщенні курсора або при запуску безперервного читання. Ви можете вручну перемикатися на наступну сторінку клавішею сторінка вниз або на попередню сторінку клавішею сторінка вгору.

Швидка навігація підтримується для посилань і графічних елементів, але тільки в межах поточної сторінки. При переході за посиланнями враховуються також і виноски.

NVDA також має попередню підтримку читання математичних виразів та взаємодії з ними у книгах Kindle для ПК з доступним вмістом такого типу. Для подробиць дивіться розділ Читання математичних виразів.

11.7.1. Виділення тексту

Kindle дозволяє вам виконувати різні дії над виділеним текстом, такі як отримання словникових визначень, додавання заміток і цікавих фрагментів, копіювання тексту в буфер обміну і його пошук в Інтернеті. Для цього як зазвичай в режимі огляду спочатку виділіть текст, наприклад курсорними клавішами з утриманням клавіші shift. Після того, як ви виділили текст, натисніть клавішу applications (контекстне меню) або shift+f10 для відображення меню з можливими діями з виділеним. Якщо у вас немає виділеного тексту, то вибрана дія буде застосована до слова під курсором.

11.7.2. Нотатки користувача

Ви можете додавати нотатки до слів або фрагментів тексту. Для цього спочатку виділіть необхідний текст і відкрийте меню дій з виділеним, як це описано вище. Потім виберіть пункт «Додати замітку» (Add Note).

При читанні в режимі огляду, NVDA посилається на ці нотатки як на примітки.

Для перегляду, редагування або видалення нотатки виконайте такі дії:

  1. Перемістіть курсор на текст, що містить нотатку.
  2. Відкрийте меню вибору дій, як описано вище.
  3. Виберіть параметр «Редагувати нотатку» (Edit Note).

11.8. Azardi

Коли ви у таблиці з доданими книгами:

Ім’я Клавіша Опис
Відкрити enter Відкриває вибрану книгу.
Контекстне меню контекст Відкриває контекстне меню для вибраної книги.

11.9. Консоль Windows

NVDA надає підтримку консолі Windows через командний рядок, PowerShell та підсистеми Windows для Linux. Вікно консолі має фіксований розмір, який зазвичай значно менший за буфер виведення. Під час написання нового тексту попередній текст прокручується вгору і більше не є видимим. Текст, який не видимий у вікні, не є доступним за допомогою команд текстового перегляду NVDA. Тому для прочитання попереднього тексту необхідно прокрутити вікно консолі. Нижченаведені вбудовані комбінації клавіш консолі Windows можуть бути корисними під час перегляду тексту за допомогою NVDA:

Ім’я Клавіша Опис
Прокрутити вгору control+стрілка вгору Прокручує вікно консолі вгору і дає змогу прочитати попередній текст.
Прокрутити вниз control+стрілка вниз Прокручує вікно консолі вниз і дає змогу читати новіший текст.
Прокрутити на початок control+на початок Прокручує вікно консолі на початок.
Прокрутити в кінець control+в кінець Прокручує вікно консолі в кінець.

12. Конфігурація NVDA

Конфігурація різних параметрів NVDA здебільшого виконується у діалогових вікнах, доступних з підменю «Параметри» головного меню NVDA. Велика частина налаштувань програми розташована в багатосторінковому діалозі налаштувань NVDA. У всіх цих діалогах для збереження змін використовуйте кнопку «Гаразд». Щоб скасувати зміни, натисніть кнопку «Скасувати» або клавішу escape. В деяких діалогах ви можете натиснути кнопку «Застосувати», щоб зроблені зміни негайно почали діяти без закриття самого діалогу. Деякі параметри також можна змінювати за допомогою гарячих клавіш, які вказані у відповідних розділах нижче.

12.1. Налаштування

Діалог налаштувань NVDA містить низку різних параметрів, які можна змінювати. Він складається з кількох категорій. При виборі тієї чи іншої категорії діалог налаштувань відображає низку параметрів, які її стосуються. Ці налаштування можна негайно застосувати за допомогою кнопки «Застосувати», при цьому діалог налаштувань залишатиметься відкритим. Для збереження зроблених змін і закриття діалогу налаштувань використовуйте кнопку «Гаразд».

Деякі категорії налаштувань мають спеціально призначені комбінації клавіш. Після їх натискання відкриється діалог налаштувань з вибраною відповідною категорією. Початково не всі категорії мають доступ за допомогою комбінації клавіш. Якщо ви хочете швидко отримувати доступ до таких категорій, то скористайтеся діалогом Жести вводу для додавання до них комбінацій клавіш або сенсорних жестів.

Категорії, розташовані в діалозі налаштувань NVDA, будуть описані нижче.

12.1.1. Загальні (NVDA+control+g)

У категорії «Загальні» діалогу налаштувань NVDA встановлюються глобальні параметри програми, наприклад, такі як мова інтерфейсу або автоматична перевірка оновлень. Вона містить такі налаштування:

Мова (для застосування потрібен перезапуск)

Дозволяє обрати мову інтерфейсу та повідомлень NVDA із комбінованого списку. Список містить багато мов, але початково вибрано «Визначено користувачем». Цей параметр вказує NVDA, що треба обрати мову, яку зараз використовує Windows.

Зверніть увагу, що для зміни мови необхідний перезапуск NVDA. Коли з’явиться діалог підтвердження, виберіть «Перезапустити зараз» або «Перезапустити пізніше», якщо Ви бажаєте використовувати нову мову зараз або пізніше, відповідно. Якщо вибрано «Перезапустити пізніше», то конфігурація повинна бути збережена вручну або за допомогою функції збереження конфігурації при виході.

Зберігати конфігурацію при виході

Цей параметр подано у вигляді прапорця: коли його позначено, NVDA зберігатиме вашу поточну конфігурацію при завершенні роботи програми.

Показувати варіанти виходу під час завершення роботи NVDA

Цей прапорець дозволяє вам вибирати, чи показувати діалог «Вихід із NVDA» і пропонувати інші варіанти під час виходу з програми. Якщо прапорець позначено, то при спробі завершити роботу NVDA з’явиться діалог, в якому можна вибрати звичайне завершення роботи, перезапуск або перезапуск з вимкненими додатками чи перезапуск з увімкненим журналом звіту на рівні відлагодження, або ж установити відкладені оновлення, якщо такі є. Якщо прапорець не позначено, то NVDA завершуватиме роботу негайно, без будь-яких запитів.

Відтворювати звук під час запуску програми чи виходу з неї

Цей прапорець, якщо позначений, вказує NVDA відтворювати звуки під час її запуску або завершення роботи.

Рівень запису в журнал

У цьому комбінованому списку ви можете вказати, скільки інформації NVDA має записувати в журнал під час своєї роботи. Для більшості звичайних користувачів у цьому пункті нічого змінювати не потрібно, оскільки NVDA протоколює не багато. Але якщо ви хочете повідомляти інформацію про помилки або увімкнути чи вимкнути ведення журналу, цей параметр може бути корисним.

Доступні такі рівні ведення журналу:

Запускати NVDA після входу у Windows

Якщо цей параметр увімкнено, NVDA запускатиметься одразу після того, як ви увійдете у Windows. Цей параметр доступний лише у встановленій копії програми.

Запускати NVDA разом з Windows (потрібні права адміністратора)

Якщо для входу у Windows вам необхідно вводити ім’я користувача і пароль, то позначте цей пункт, щоб NVDA запускалася одночасно із системою і читала захищені екрани. Цей параметр доступний лише у встановленій копії програми.

Використовувати останні збережені налаштування під час входу й читання захищених екранів (потрібні права адміністратора)

Натисніть цю кнопку для копіювання поточних налаштувань NVDA до її системної папки, щоб послуговуватися ними на екрані входу у Windows, у Контролі облікових записів (UAC) і на інших захищених екранах. Щоб налаштування можна було скопіювати, збережіть їх перед цим, натиснувши NVDA+control+c, або оберіть пункт «Зберегти конфігурацію» у меню NVDA. Цей параметр доступний лише у встановленій копії програми.

Автоматично перевіряти оновлення для NVDA

Якщо цей прапорець позначено, то NVDA повідомлятиме вам про наявність нової версії програми та дозволить її завантажити. Ви також можете перевіряти оновлення для NVDA вручну, зайшовши у головне меню NVDA, обравши підменю «Довідка», а в ньому пункт «Перевірити наявність оновлень...». Щоб отримати правильне оновлення для вашої системи при ручній або автоматичній перевірці оновлень, NVDA повинна передати на сервер оновлень деяку інформацію. Завжди передається така інформація:

Дозволити розробникам NVDA збирати статистику її використання

Якщо цей прапорець позначено, то інформація, передана під час перевірки оновлень, буде використовуватися NV Access для відстеження кількості користувачів NVDA, разом з інформацією про їхню операційну систему і країну перебування. Зверніть увагу, що IP-адреса, яка використовується під час перевірки оновлень для визначення вашої країни, на сервері оновлень ніколи не зберігається. Крім обов’язкової інформації, необхідної для перевірки оновлень, також буде передаватися така додаткова інформація:

Ця інформація дуже допомагає NV Access визначати пріоритети в подальшому розвитку NVDA.

Повідомляти про відкладені оновлення під час запуску NVDA

Якщо цей прапорець позначено, то NVDA під час свого запуску повідомить вас про наявність відкладеного оновлення та запропонує його встановити. Ви також можете встановити відкладене оновлення вручну з діалогу завершення роботи NVDA (якщо він увімкнений), з головного меню NVDA або при перевірці оновлень з підменю «Довідка».

12.1.2. Мовлення (NVDA+control+v)

Категорія «Мовлення» діалогу налаштувань NVDA містить параметри для зміни синтезатора мовлення і голосових характеристик вибраного синтезатора. Для швидкого доступу до цих параметрів з будь-якого місця, будь ласка, зверніться до розділу кільце налаштувань синтезатора.

Категорія «Мовлення» містить такі параметри:

Змінити синтезатор

Першим параметром в категорії «Мовлення» є кнопка «Змінити...». Вона викликає діалог вибору синтезатора, в якому можна вибрати синтезатор мовлення і пристрій виведення звуку для нього. Цей діалог відкривається зверху над діалогом налаштувань NVDA. У діалозі вибору синтезатора натискання кнопок «Гаразд» або «Скасувати» поверне вас у діалог налаштувань NVDA.

Голос

Параметр «Голос» це комбінований список зі списком голосів, які підтримує вибраний вами синтезатор. Ви можете використовувати курсорні стрілки для прослуховування всіх голосів зі списку. Стрілки вліво і вгору переміщають вас вгору у списку, а вправо і вниз - вниз.

Варіант

Якщо ви використовуєте синтезатор ESpeak NG, вбудований в NVDA, то пункт «Варіант» дозволяє вам обрати зі списку такий голос, який вам найбільше до вподоби. Варіанти синтезатора ESpeak NG дозволяють вам обрати з великої кількості голосів, проте їхня вимова однакова. Деякі голосові варіанти eSpeak схожі на чоловічі голоси, деякі - на жіночі, а деякі - навіть на квакання жаби. Якщо ви використовуєте сторонній синтезатор, ви також можете змінити це значення, якщо ваш обраний голос таке підтримує.

Швидкість

Цей параметр дозволяє вам змінити швидкість голосу. Він складається з повзунка від 0 до 100, де 0 — найповільніший показник, а 100 — найшвидший.

Додаткове прискорення

Увімкнення цього параметра значно збільшить швидкість мовлення, якщо це підтримує вибраний синтезатор.

Висота

Цей параметр дозволяє вам обрати висоту голосу, який ви використовуєте. Він складається з повзунка від 0 до 100, де 0 — найнижча висота, а 100 — найвища.

Гучність

Це повзунок від 0 до 100, де 0 - мінімальна гучність, а 100 - максимальна.

Інтонація

Пункт «Інтонація» дозволяє вам вибрати рівень інтонування голосу, який ви використовуєте, тобто вказати, на скільки опускатиметься або підніматиметься його висота при інтонуванні.

Автоматично перемикатися між мовами (якщо підтримується)

Позначаючи або знімаючи цей прапорець, можна вмикати або вимикати миттєве автоматичне перемикання мов, за умови, що в тому чи іншому тексті містяться теги розмітки мов. Початково цей параметр увімкнено.

Автоматично перемикатися між діалектами

Якщо функцію автоматичного перемикання мов увімкнено, то за допомогою цього прапорця ви можете вказати, чи повинен синтезатор визначати не лише фактичні мови, але й зміни діалектів у тексті. Наприклад, якщо ви читаєте англомовний текст англомовним голосом (американський варіант), який містить фрагменти тексту на британському варіанті англійської мови, то синтезатор, якщо цю функцію увімкнено, перемкнеться на британський варіант. Початково цю функцію вимкнено.

Рівень символів і пунктуації

Клавіша: NVDA+p

Тут можна обрати кількість знаків пунктуації та інших символів, які промовлятимуться як слова. Наприклад, коли обрано «Усі», то усі символи промовлятимуться як слова. Це налаштування діє для усіх синтезаторів, а не лише для того, який активний зараз.

Довіряти голосу для вибраної мови обробку знаків та символів

Цей параметр змушує NVDA використовувати мову активного синтезатора чи голосу для читання символів і знаків пунктуації і є початково увімкненим. Якщо ви виявите, що NVDA читає пунктуацію неправильною мовою для конкретного синтезатора або голосу, то можете зняти цей прапорець, щоб змусити NVDA використовувати свої налаштування мови.

Включити дані Консорціуму Юнікоду (включно з емодзі) при обробці знаків та символів

Якщо цей прапорець позначено, NVDA включить додаткові словники вимови символів під час читання символів та знаків пунктуації. Ці словники містять описи для символів (зокрема й для емодзі), надані Консорціумом Юнікоду та його Загальним репозиторієм мовних даних. Якщо ви хочете, щоб NVDA промовляла емодзі на основі цих даних, то увімкніть цей параметр. Однак якщо ви використовуєте синтезатор з вбудованою підтримкою емодзі, ви можете це вимкнути.

Зауважте, що додані вручну або відредаговані описи емодзі зберігаються як частина ваших налаштувань. Тому, якщо ви зміните опис певної емодзі, то він буде промовлятися так, як ви його прописали, не залежно від того, увімкнено цей параметр чи ні. Ви можете додавати, редагувати й видаляти символи в діалозі Вимова символів та знаків пунктуації.

Для увімкнення чи вимкнення читання емодзі у будь-який момент, призначте на це відповідний жест у діалозі жести вводу.

Змінювати висоту голосу для великих літер у відсотках

У цьому полі редагування ви можете ввести число, яке змінюватиме висоту голосу перед кожною великою літерою, яку ви вводитимете або яка трапиться вам під час посимвольного читання. Це значення виражається у відсотках, де від’ємне число знижує висоту, а додатнє - її підвищує. Щоб уникнути зміни висоти голосу для великих літер, впишіть у це поле 0. Зазвичай NVDA трохи підвищує інтонацію голосу для великих літер, але цю функцію підтримують не всі синтезатори. Якщо зміна висоти для великих літер не підтримується, скористайтеся параметрами Промовляти «велика» перед великими літерами або Сигнал для великих літер.

Промовляти «Велика» перед великими літерами

Якщо ви позначите цей прапорець, то NVDA перед кожною великою літерою, яку ви будете вводити, або яка трапиться підчас посимвольного читання, промовлятиме слово «велика».

Сигнал для великих літер

Якщо позначити цей прапорець, то NVDA на кожній великій літері, яку ви будете вводити, або яка трапиться під час посимвольного читання, подаватиме короткий звуковий сигнал.

Використовувати функцію посимвольного читання, якщо підтримується

Деякі слова складаються лише з однієї літери, але її вимова може відрізнятися залежно від того, як інтерпритується символ: як окремий символ (при посимвольному читанні) або як слово. Наприклад, в англійській мові «a» може бути як окремим символом, так і словом. Це налаштування дозволяє синтезатору відокремлювати два вищезазначені випадки, якщовін це підтримує. Більшість синтезаторів підтримують цю функцію.

Цю функцію початково увімкнено. Втім, у деяких синтезаторів Microsoft Speech API зазначений функціонал реалізований некоректно і вони поводяться дивно при цьому. Якщо у вас з’явилися проблеми із вимовою окремих символів, спробуйте вимкнути цю функцію.

12.1.3. Вибір синтезатора (NVDA+control+s)

Діалог вибору синтезатора, який відкривається після натискання кнопки «Змінити...» у категорії «Мовлення» діалогу налаштувань NVDA, дозволяє обрати синтезатор, за допомогою якого розмовлятиме NVDA. Після вибору синтезатора натисніть кнопку «Гаразд» і NVDA завантажить вибраний синтезатор. У разі помилки завантаження синтезатора NVDA повідомить про це і продовжить використовувати попередній синтезатор.

Синтезатор

Цей параметр дозволяє вибрати синтезатор, за допомогою якого NVDA здійснюватиме голосове виведення інформації.

Для отримання списку синтезаторів, які підтримує NVDA, відвідайте, будь ласка, секцію Підтримувані мовні синтезатори.

В цьому списку завжди є пункт «Без мовлення», який дозволяє використовувати NVDA зовсім без мовлення. Це може знадобитися тим, хто хоче використовувати NVDA лише з брайлівським дисплеєм, або ж для зрячих розробників, які хочуть скористатися інструментом «переглядач мовлення».

Пристрій виводу

Цей параметр дозволяє обрати звуковий пристрій, через який розмовлятиме вибраний вами синтезатор.

Режим приглушування звуку

Гаряча клавіша: NVDA + shift + d

У Windows 8 і новіших версіях цей параметр дозволяє вам вибрати, чи зменшувати гучність інших додатків, коли NVDA розмовляє, або весь час, поки NVDA працює.

Цей параметр доступний лише у встановленій копії програми. Підтримка приглушування звуку неможлива у переносних і тимчасових копіях.

12.1.4. Кільце параметрів синтезатора

Якщо ви хочете миттєво змінювати налаштування голосу без входження до налаштувань, NVDA дозволяє вам швидко це зробити, використовуючи такі команди:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Опис
Перейти до наступного налаштування синтезатора NVDA+control+стрілка вправо NVDA+shift+контрол+стрілка вправо Переходить до наступного від поточного налаштування голосу і коли кільце налаштувань закінчується, то продовжує рух від початку
Перейти до попереднього налаштування NVDA+control+стрілка вліво NVDA+shift+контрол+стрілка вліво Переходить до попереднього від поточного налаштування голосу і, якщо список закінчується, то переходить до першого налаштування
Збільшити поточне налаштуваня NVDA+control+стрілка вгору NVDA+shift+контрол+стрілка вгору збільшує значення налаштувань того параметра, який ви обрали. Наприклад, збільшує висоту, гучність, швидкість, змінює голос на наступний.
Зменшити поточне налаштування NVDA+control+стрілка вниз NVDA+shift+контрол+стрілка вниз Зменшує параметр вибраного налаштування. Наприклад, зменшує висоту, швидкість, гучність, змінює голос на попередній

12.1.5. Брайль

Категорія «Брайль» у діалозі налаштувань NVDA дозволяє налаштувати низку параметрів, які стосуються брайлівського введення і виведення. Вона містить такі налаштування:

Змінити брайлівський дисплей

Кнопка «Змінити...» в категорії «Брайль» налаштувань NVDA викликає діалог вибору брайлівського дисплея, в якому можна вибрати брайлівський дисплей, який ви бажаєте використовувати. Цей діалог відкривається зверху над діалогом налаштувань NVDA. У діалозі вибору брайлівського дисплея натискання кнопок «Гаразд» або «Скасувати» поверне вас в діалог налаштувань NVDA.

Таблиця виведення

Наступний пункт, на який ви потрапите в цій категорії — це комбінований список зі списком брайлівських таблиць виведення. В цьому комбінованому списку ви можете знайти брайлівські таблиці для низки мов, стандартів і класів брайля. Вибрана таблиця буде використовуватися для переведення звичайного тексту у текст шрифтом Брайля, який відображатиметься на вашому брайлівському дисплеї. Переходити від таблиці до таблиці у цьому комбінованому списку можна за допомогою стрілок.

Таблиця введення

На додаток до попереднього параметра, цей комбінований список дозволяє вам обрати брайлівську таблицю введення. Вибрана таблиця використовуватиметься для переведення тексту, набраного шрифтом Брайля на брайлівській клавіатурі Perkins-стилю вашого брайлівського дисплея, у звичайний текст. Переходити від таблиці до таблиці у цьому комбінованому списку можна за допомогою стрілок.

Зверніть увагу, що цю функцію вдасться використати лише у випадку, коли у вашого брайлівського дисплея є клавіатура Perkins-стилю і цю функцію підтримує драйвер вашого дисплея. Якщо на дисплеї з клавіатурою Perkins-стилю ця функція не працюватиме, то цей факт буде зазначено у розділі Підтримувані брайлівські дисплеї.

Розгортати слово під курсором, яке написане скорописом

Цей параметр дозволяє розгортати слово під курсором, яке написане скорописом, у нескорописний комп’ютерний брайль.

Показувати курсор

Цей параметр дозволяє вмикати або вимикати брайлівський курсор. Це застосовується до системної каретки і переглядового курсора, але не до індикатора виділення.

Мигання курсора

Цей параметр дозволяє вмикати або вимикати мигання брайлівського курсора. Якщо мигання вимкнено, то брайлівський курсор буде постійно перебувати в позиції «вгору». Це налаштування не впливає на індикатор виділення, оскільки він завжди виглядає як крапки 7 і 8 без мигання.

Швидкість мигання курсора (мс)

Це числове поле дозволяє вам ввести швидкість мигання курсора у мілісекундах.

Форма курсора для системного фокуса

Цей комбінований список дозволяє вам вибрати форму (шаблон крапок) брайлівського курсора, коли брайль прив’язаний до системного фокуса. Це налаштування не впливає на індикатор виділення, він завжди виглядає як крапки 7 і 8 без мигання.

Форма курсора для переглядового курсора

Цей комбінований список дозволяє вам вибрати форму (шаблон крапок) брайлівського курсора, коли брайль прив’язаний до переглядового курсора. Це налаштування не впливає на індикатор виділення, він завжди виглядає як крапки 7 і 8 без мигання.

Показувати повідомлення

Цей комбінований список дозволяє вибрати, чи повинна NVDA показувати повідомлення Брайля і вказати, коли вони повинні зникати автоматично.

Час затримки повідомлення (сек)

Цей числовий параметр дозволяє вказати, скільки секунд на дисплеї показуватимуться повідомлення NVDA. Повідомлення NVDA негайно зникатиме при натисканні клавіші routing на брайлівському дисплеї, але з’являтиметься знову при натисканні відповідної клавіші, яка запускає повідомлення. Цей параметр відображається лише за умови, що для параметра «Показувати повідомлення» встановлено значення «Використовувати час затримки».

Брайль прив’язаний до:

Клавіша: NVDA+control+t

Цей параметр дозволяє вибрати, до чого прив’язуватиметься брайль: до фокуса/системної каретки, до об’єктного навігатора/переглядового курсора або і до того, і до іншого. Якщо вибрано «автоматично», то брайль прив’язуватиметься до системного фокуса і системної каретки. Однак, коли об’єктний навігатор або переглядовий курсор змінює свою позицію за допомогою явної взаємодії з користувачем, брайль тимчасово прив’язуватиметься до переглядового курсора, поки не відбудеться переміщення системного фокуса або каретки. Якщо ви хочете, щоб брайль прив’язувався лише до фокуса й каретки, то налаштуйте прив’язку брайля до фокуса. У цьому випадку брайль не стежитиме за навігатором NVDA під час об’єктної навігації чи за переглядовим курсором під час перегляду. Якщо ж ви бажаєте, щоб брайль стежив за об’єктним навігатором чи переглядовим курсором, то прив’яжіть його до переглядового курсора. У цьому випадку брайль не стежитиме за фокусом чи кареткою.

Читати по абзацах

Якщо цей прапорець позначено, то брайль буде відображатися не рядками, а абзацами. Команди переходу на наступний або попередній рядок будуть, відповідно, переміщатися по абзацах. Це означає, що вам не доведеться прокручувати дисплей в кінці кожного рядка навіть там, де текст більшого розміру буде підігнаний на дисплеї. Це, можливо, дозволить прискорити читання великої кількості тексту. Цю функцію початково вимкнено.

Уникати розбивання слів, якщо можливо

Якщо цей прапорець позначено, то слово, яке є занадто великим, щоб уміститися в кінці брайлівського дисплея, не буде поділено. Замість цього, в кінці дисплея буде порожнє місце. При прокручуванні дисплея ви зможете прочитати ціле слово. Це іноді називають «перенесенням слів». Зверніть увагу, що якщо слово занадто велике для дисплея навіть саме по собі, то воно все одно буде розділеним.

Якщо цей прапорець непозначений, то перша частина слова (залежить від вільного місця) буде відображатися, а решта буде обрізана. При прокручуванні дисплея ви зможете прочитати решту слова.

Увімкнення цього параметра може зробити читання вільнішим, але вимагатиме частішого прокручування.

Представлення контексту

Цей комбінований список дозволяє вам вибрати, яку контекстну інформацію NVDA відображатиме на брайлівському дисплеї, коли об’єкт отримує фокус. Контекстна інформація пов’язана з ієрархією об’єктів, які містять фокус. Наприклад, коли ви встановлюєте фокус на елемент списку, то цей елемент списку є частиною списку. Цей список може міститися у вікні діалогу і т.д. Для отримання додаткової інформації про ієрархію об’єктів NVDA, зверніться до розділу Об’єктна навігація.

Коли вибрано значення «При зміні контексту», NVDA намагатиметься відобразити на брайлівському дисплеї якнайбільше контекстної інформації, але тільки ті її частини, які були змінені. Для наведеного вище прикладу це означає, що при установці фокуса на список, NVDA відобразить на брайлівському дисплеї обраний елемент списку. Крім того, якщо на брайлівському дисплеї залишилося достатньо місця, NVDA спробує показати, що цей елемент списку є частиною списку. Якщо ви потім почнете переміщатися по списку за допомогою клавіш зі стрілками, передбачається, що ви знаєте, що перебуваєте всередині списку. Таким чином, для інших елементів списку, на яких ви фокусуєтеся, NVDA відображатиме на брайлівському дисплеї тільки сам елемент списку. Щоб ви знову змогли прочитати контекст (тобто що ви перебуваєте в списку і цей список є частиною діалогу), вам доведеться прокрутити брайлівський дисплей назад.

Коли вибрано значення «Завжди», NVDA намагатиметься відобразити на брайлівському дисплеї якнайбільше контекстної інформації, незалежно від того, чи бачили ви її раніше. Користь цього в тому, що NVDA намагатиметься відобразити на дисплеї якнайбільше контекстної інформації. Однак недоліком є те, що завжди є різниця в позиції, де на брайлівському дисплеї починається фокус. Це може ускладнити перегляд довгого списку елементів, оскільки вам щоразу потрібно буде переміщати палець для знаходження початку нового елемента. Така поведінка була стандартною в NVDA 2017.2 і старіших версіях.

Коли вибрано значення «Тільки при прокручуванні назад», NVDA стандартно не відображатиме на брайлівському дисплеї контекстну інформацію. Таким чином, у наведеному вище прикладі NVDA відобразить тільки елемент списку в фокусі. Щоб ви знову змогли прочитати контекст (тобто що ви перебуваєте в списку і цей список є частиною діалогу), вам доведеться прокрутити брайлівський дисплей назад.

Для перемикання варіантів представлення контекстної інформації з будь-якого місця, будь ласка призначте бажаний жест на цю дію в діалозі Жести вводу.

12.1.6. Вибір брайлівського дисплея (NVDA+control+a)

Діалог вибору брайлівського дисплея, який відкривається після натискання кнопки «Змінити...» у категорії «Брайль» діалогу налаштувань NVDA, дозволяє обрати брайлівський дисплей, через який NVDA виводитиме інформацію. Після вибору дисплея натисніть кнопку «Гаразд» і NVDA завантажить вибраний дисплей. У разі помилки завантаження дисплея NVDA повідомить про це і продовжить використовувати попередній дисплей, якщо це доступно.

Брайлівський дисплей

Цей комбінований список показує перелік доступних у вашій системі драйверів брайлівських дисплеїв. Рухатися у ньому можна за допомогою стрілок.

Параметр «Автоматично» дозволяє NVDA виявляти більшість брайлівських дисплеїв у фоновому режимі. Коли цю функцію увімкнено і ви під’єднаєте дисплей через USB або Bluetooth, NVDA автоматично з’єднається з ним.

Пункт «Без брайля» означає, що брайль не використовується.

Будь ласка, відвідайте розділ Підтримувані брайлівські дисплеї для детальнішої інформації про брайлівські дисплеї, які підтримує NVDA.

Порт

Це налаштування, якщо воно доступне, дозволяє обрати порт або тип з’єднання, який використовуватиме підключений вами брайлівський дисплей. Воно подане у вигляді комбінованого списку з переліком доступних варіантів вибору для вашого брайлівського дисплея.

Початково NVDA автоматично виявляє порт, через який працює брайлівський дисплей, що означає, що зв’язок з цим пристроєм буде встановлено автоматично, оскільки NVDA сканує доступні USB-та bluetooth-пристрої, які працюють у вашій системі. Проте деякі дисплеї дозволяють вам вручну вказати, який саме порт потрібно використовувати. Підтримуються варіанти: «Автоматично» (дозволяє NVDA автоматично визначити потрібний порт), USB, Bluetooth, а також послідовний порт, якщо ваш пристрій підтримує такий тип з’єднання.

Зазначимо, що якщо ваш брайлівський дисплей підтримує лише автоматичне визначення порту, то можливість вибрати порт вручну для вас буде недоступна.

Ви можете звернутися до документації для свого брайлівського дисплея у розділі Підтримувані брайлівські дисплеї, щоб дізнатися більше про підтримувані типи з’єднання та доступні порти.

Будь ласка, зверніть увагу: якщо ви підключаєте до свого комп’ютера одночасно кілька брайлівських дисплеїв, які використовують один і той самий драйвер (наприклад, підключаєте два дисплеї від Seika), то наразі відсутня можливість вказати NVDA, який із цих дисплеїв варто використовувати. У зв’язку з цим, рекомендуємо підключати до комп’ютера одночасно лише один дисплей одного типу/виробника.

12.1.7. Візуальна допомога

Категорія «Візуальна допомога» в налаштуваннях NVDA дозволяє вмикати, вимикати й налаштовувати візуальну допомогу.

Зверніть увагу, що параметри у цій категорії можуть бути розширені за допомогою додатків для NVDA. Початково ця категорія складається з таких параметрів:

Підсвічування

Прапорці в цій категорії впливають на поведінку вбудованого в NVDA підсвічування.

Зверніть увагу, якщо позначити прапорець «Увімкнути підсвічування» або зняти позначку з нього, то статус решти трьох прапорців теж зміниться. Наприклад, якщо прапорець «Увімкнути підсвічування» не був позначений і ви його позначили, то інші три прапорці позначаться автоматично. Якщо ви позначите лише прапорець «Підсвічувати системний фокус», а прапорці об’єктного навігатора і режиму огляду залишите непозначеними, то статус прапорця «Увімкнути підсвічування» буде частково позначеним.

Екранна завіса

Ви можете увімкнути екранну завісу, позначивши прапорець «Зробити екран чорним (миттєвий результат)». Після активації цього параметра ви побачите попередження про те, що ваш екран стане повністю чорним. Перед продовженням (натисканням кнопки «Так») переконайтеся, що у вас увімкнене мовлення або брайль і ви зможете керувати комп’ютером без використання дисплея. Натисніть «Ні», якщо не бажаєте вмикати екранну завісу. Якщо ж ви впевнені, то натисніть «Так» для увімкнення екранної завіси. Якщо ви не хочете більше надалі бачити це попередження, то зніміть відповідний прапорець у цьому діалозі. Відображення попередження можна відновити, позначивши прапорець «Показувати попередження при активації екранної завіси», розміщений після прапорця «Зробити екран чорним».

Для вмикання чи вимикання екранної завіси з будь-якого місця призначте на цю функцію жест у діалозі Жести вводу.

Початково при увімкненні чи вимкненні екранної завіси відтворюється звук. Щоб вимкнути це, зніміть прапорець «Відтворювати звук, коли вмикається чи вимикається екранна завіса».

Налаштування постачальників візуальної допомоги від сторонніх розробників

Додаткові постачальники поліпшення візуальної допомоги можуть походити від додатків для NVDA. Якщо вони мають налаштування, які можна змінювати, вони будуть поділені на окремі групи й показані в цьому діалозі. Для отримання інформації про налаштування постачальника візуальної допомоги зверніться, будь ласка, до його документації.

12.1.8. Клавіатура (NVDA+control+k)

Категорія «Клавіатура» в діалозі налаштувань NVDA дозволяє налаштувати поведінку програми під час друку і використання клавіатури. Вона містить такі параметри:

Розкладка клавіатури

Цей комбінований список дозволить вам вказати, яку розкладку клавіатури буде використовувати NVDA. Разом з NVDA поставляються розкладки desktop (для повної клавіатури) і laptop (для неповної клавіатури портативного комп’ютера).

Виберіть клавіші-модифікатори NVDA

Прапорці в цьому списку дозволяють вибрати, які клавіші будуть використовуватися як клавіші-модифікатори NVDA. Для вибору доступні такі клавіші:

Якщо не обрано жодної клавіші-модифікатора, то неможливо буде скористатися певними командами NVDA. Таким чином, після натискання кнопки «Гаразд», якщо не вибрано жодної клавіші-модифікатора, відобразиться вікно з повідомленням про помилку. Після закриття вікна з повідомленням про помилку ви повинні вибрати принаймні одну клавішу-модифікатор, щоб успішно закрити діалог налаштувань клавіатури.

Промовляти символи при введенні

Клавіша: NVDA+2

Якщоувімкнено, NVDA промовлятиме усі символи, які ви вводите.

Промовляти слова при введенні

Клавіша: NVDA+3

Якщо увімкнено, NVDA промовлятиме усі слова, які ви вводите.

Переривати мовлення введенням символів

Якщо цей прапорець позначено, то мовлення NVDA у будь-який момент можна перервати будь-яким введеним символом. Початково цю функцію увімкнено.

Переривати мовлення натисканням клавіші enter

Якщо цей прапорець позначено, то мовлення NVDA у будь-який момент можна перервати, натиснувши клавішу enter. Початково цю функцію увімкнено.

Продовжувати неперервне читання після натиснення клавіш швидкої навігації

Якщо цей прапорець позначено, то певні команди навігації (такі, як швидка навігація в режимі огляду або переміщення по рядках і абзацах) не зупинятимуть режим неперервного читання, просто читання продовжиться з нового місця розташування курсора.

Звуковий сигнал для маленьких літер в режимі Caps Lock

Коли увімкнено, ви почуєте попереджувальний сигнал, якщо літера буде набрана із shift у режимі Caps Lock. Зазвичай, використання shift у режимі Caps Lock є неспеціальним і призводить до того, що режим Caps Lock не спрацьовує. Цей параметр призначений, аби попередити користувача про це.

Промовляти командні клавіші

Клавіша: NVDA+4

Якщо увімкнено, NVDA промовлятиме назви усіх клавіш, які не є символами. Це стосується також комбінацій клавіш control+буква та інших.

Відтворювати звук для орфографічних помилок під час введення

Якщо прапорець позначено, то короткий звуковий сигнал буде відтворюватися, коли слово, яке ви друкуєте, містить орфографічну помилку. Цей прапорець доступний тільки якщо в діалозі налаштувань форматування документа встановлено прапорець «Читати орфографічні помилки».

Опрацьовувати клавіші з інших програм

За допомогою цього параметра користувачі можуть керувати тим, як NVDA має опрацьовувати натискання клавіш, які генерують такі додатки, як екранні клавіатури та програмне забезпечення для розпізнавання мовлення. Початково цей прапорець позначено, хоча певна частина користувачів, можливо, забажає вимкнути цей параметр, наприклад, ті користувачі, котрі набирають в’єтнамські тексти за допомогою програмного забезпечення UniKey, оскільки це призведе до некоректного ведення символів.

12.1.9. Мишка (NVDA+control+m)

Категорія «Мишка» у діалозі налаштувань NVDA дозволяє вмикати режим відстеження вказівника мишки, звукові сигнали при переміщенні мишки, а також інші параметри взаємодії з мишкою. Вона містить такі параметри:

Читати зміни Форми вказівника мишки

Якщо увімкнено, NVDA повідомить вам про зміни форми вказівника мишки. Зміна форми вказівника мишки у Windows передає деяку інформацію, наприклад, про можливість редагування, про те, що щось завантажується і так далі.

Увімкнути відстеження мишки

Клавіша: NVDA+m

Якщо увімкнено, NVDA читатиме текст під вказівником мишки. Це дозволить вам, шляхом фізичного переміщення мишки, знайти потрібний об’єкт замість того, щоб шукати його за допомогою навігатора.

Роздільна здатність текстового блоку

Якщо ви увімкнули функцію «Промовляти текст під вказівником мишки», то у параметрі «Роздільна здатність текстового блоку» ви можете вказати, що саме повинна промовляти NVDA. Існують такі види текстових блоків: символ, слово, рядок та абзац.

Для перемикання роздільної здатності текстового блоку з будь-якого місця, будь ласка, призначте на цей параметр відповідний жест у діалозі жести вводу.

Читати тип об’єкта при наведенні мишки

Якщо увімкнено, NVDA промовлятиме тип об’єкта при наведенні на нього мишки.

Відтворювати аудіо при зміні розташування вказівника мишки

Увімкніть цей параметр, якщо хочете, щоб при переміщенні мишки відтворювався відповідний звуковий сигнал, за допомогою якого можна орієнтуватися, де зараз на екрані знаходиться мишка. Чим вище мишка на екрані, тим вищим буде сигнал. Чим лівіше або правіше буде мишка на екрані, тим гучнішим буде сигнал праворуч або ліворуч (за умови, що користувач має стереодинаміки чи стереонавушники).

Яскравість впливає на рівень звукового сигналу переміщення мишки

Якщо ви позначили параметр «Відтворювати аудіо при переміщенні мишки», то параметр «Яскравість впливає на рівень звукового сигналу переміщення мишки» дозволить регулювати звуковий сигнал відповідно до яскравості екрана під вказівником мишки. Початково цей параметр вимкнено.

Ігнорувати рухи мишки з інших програм

Цей параметр вмикає ігнорування рухів мишки, таких, як переміщення чи натискання кнопок, від програм, через які здійснюється віддалений доступ (наприклад, TeamViewer). Цей прапорець початково непозначено. Якщо ви позначите цей прапорець і у вас увімкнено параметр «Увімкнути відстеження мишки», то NVDA не промовлятиме, що знаходиться під мишкою, якщо мишку перемістила інша програма.

12.1.10. Взаємодія з сенсорним екраном

Ця категорія налаштувань, доступна лише на комп’ютерах із Windows 8 або новішими версіями з підтримкою сенсорного екрана, дозволяє налаштовувати взаємодію NVDA з сенсорним екраном. Вона містить такі параметри:

Увімкнути взаємодію з сенсорним екраном

Цей прапорець вмикає підтримку взаємодії з сенсорним екраном в NVDA. Якщо увімкнено, ви можете переміщатися і взаємодіяти з елементами на екрані за допомогою пальців, використовуючи сенсорний екран вашого пристрою. Якщо вимкнено, підтримка взаємодії з сенсорним екраном буде недоступною, так наче NVDA не працює. Цей параметр також можна вмикати й вимикати комбінацією клавіш NVDA+control+alt+t.

Режим друку дотиком

Цей прапорець дозволяє обрати спосіб введення тексту при використанні сенсорної клавіатури. Якщо його позначено, то для натискання знайденої клавіші на сенсорній клавіатурі достатньо буде просто підняти над нею палець. Якщо цей прапорець не позначено, то для натиснення клавіші до неї буде необхідно двічі швидко доторкнутися.

12.1.11. Переглядовий курсор

Категорія «Переглядовий курсор» у діалозі налаштувань NVDA використовується для налаштування поведінки переглядового курсора NVDA. Вона містить такі налаштування:

Відстежувати системний фокус

Клавіша: NVDA+7

Якщо увімкнено, переглядовий курсор завжди рухатиметься за системним фокусом при його зміні.

Переміщувати за системною кареткою

Клавіша: NVDA+6

Якщо увімкнено, переглядовий курсор завжди рухатиметься за системною кареткою при її переміщенні.

Переміщувати за вказівником мишки

Якщо увімкнено, переглядовий курсор рухатиметься за мишкою, коли вона переміщається.

Простий режим перегляду

Якщо увімкнено, NVDA фільтруватиме ієрархію об’єктів і виключатиме з них непотрібні; наприклад, невидимі об’єкти чи об’єкти, призначені лише для візуального використання.

Для увімкнення або вимкнення простого режиму перегляду в будь-якій позиції, будь ласка, призначте комбінацію клавіш чи інший жест у діалозі Жести вводу.

12.1.12. Представлення об’єкта (NVDA+control+o)

Категорія «Представлення об’єкта» у діалозі налаштувань NVDA містить параметри, котрі визначають обсяг інформації, що повідомляється про елементи керування, наприклад, опис об’єкта, інформацію про його позицію та інше. Ці параметри типово не застосовуються до режиму огляду. Ці параметри типово застосовуються до фокуса та об’єктної навігації і не стосуються читання тексту, наприклад, у режимі огляду.

Читати підказки

Цей параметр дозволяє увімкнути читання підказок, коли вони з’являються. Більшість вікон та елементів керування показують невеличкі повідомлення (підказки), коли на об’єкт навести мишку, або коли на ньому знаходиться системний фокус.

Промовляти сповіщення

Якщо цей параметр позначено, то NVDA читатиме виринаючі системні повідомлення та інші сповіщення, коли вони з’являються.

Повідомляти гарячі клавіші об’єкта

Якщо увімкнено, NVDA повідомлятиме гарячі клавіші, асоційовані з об’єктом або з елементом керування. Наприклад, пункт меню «Файл» може мати закріплену комбінацію alt+f.

Промовляти позицію об’єкта

Цей параметр дозволяє вам обрати, чи хочете ви дізнаватися інформацію про позицію об’єкта, наприклад, 1 із 4, коли ви рухаєтеся між об’єктами фокусом чи об’єктною навігацією.

Передбачати позицію об’єкта, коли точна інформація недоступна

Якщо увімкнено читання позиції об’єкта, цей параметр дозволяє NVDA передбачати її, коли в інший спосіб вона недоступна для окремих елементів керування.

Якщо увімкнено, NVDA буде повідомляти інформацію про позицію об’єкта для більшої кількості елементів управління, таких як меню та панелі інструментів, хоча ця інформація може бути не зовсім точною.

Читати опис об’єкта

Заберіть позначку з цього прапорця, якщо не хочете отримувати описову інформацію про об’єкт (наприклад, пропозиції під час пошуку чи увесь вміст діалогового вікна після його відкриття).

Виведення індикаторів виконання

Клавіша: NVDA+u

Цей параметр дозволяє вам вказати, яким способом NVDA повідомлятиме вам про індикатори виконання.

Він містить такі варіанти:

Повідомляти фонові індикатори виконання

Якщо позначено, NVDA повідомлятиме про фонові індикатори виконання. Ця функція корисна тоді, коли ви хочете дізнаватися про перебіг одного процесу, перебуваючи при цьому у іншому вікні.

Повідомляти про зміни динамічного вмісту

Клавіша: NVDA+5

Перемикає читання нового вмісту для окремих елементів керування, таких як термінали та вікна програм інтернет-спілкування.

Відтворювати звук, коли з’являються автоматичні пропозиції під час введення

Цей прапорець вмикає і вимикає відтворення звукового сигналу під час автоматичних пропозицій щодо введення. Пропозиції щодо введення - це список пропонованих варіантів введення, який базується на тексті, введеному в певні поля редагування чи документи. Наприклад, коли ви набираєте текст в полі пошуку в меню «Пуск» в Windows Vista і новіших версіях, Windows відображає список пропозицій, який базується на тому, що ви ввели. Для деяких полів редагування, таких як поля пошуку в різних додатках Windows 10, NVDA може повідомити вас про те, що при введенні тексту з’явився список пропозицій. Список пропозицій щодо введення буде закритий, як тільки ви покинете поле редагування, і для деяких полів NVDA може повідомити вас про це.

12.1.13. Введення ієрогліфів

У цій категорії ви можете керувати тим, як NVDA повинна читати введення ієрогліфів у редакторах методів введення чи текстових службах. Зверніть увагу, що методи введення залежать від наявних можливостей і від того, наскільки вони передають інформацію, тому буде потрібно налаштувати ці параметри окремо для кожного методу, щоб отримати найбільш ефективний метод при наборі тексту.

Автоматично повідомляти всі доступні варіанти ієрогліфів

Цей початково позначений прапорець вказує, чи повинна NVDA автоматично читати всі видимі варіанти ієрогліфів при появі списку варіантів або при зміні сторінки варіантів. Якщо цей параметр увімкнено для піктографічних методів введення, таких, як «Китайський новий ChangJie» або Boshiami, то це буде вкрай корисно, оскільки NVDA автоматично читає всі символи і їхні номери, і ви можете одразу вибрати один з них. Але для фонетичних методів введення, таких, як «Китайський новий фонетичний», цей параметр краще вимкнути, оскільки всі символи звучатимуть однаково, і вам доведеться використовувати курсорні стрілки для переміщення по елементах списку окремо, щоб отримати більше інформації з описів ієрогліфів для кожного варіанта.

Повідомляти обраний варіант

Цей початково позначений прапорець вказує, чи повинна NVDA автоматично читати виділений варіант ієрогліфа при появі списку варіантів або при зміні виділення. Для методів введення, де виділення можна змінювати за допомогою курсорних клавіш (наприклад, для «Китайського нового фонетичного»), це буде корисним, але для деяких методів введення для кращої ефективності при наборі тексту цей параметр краще вимкнути. Зверніть увагу, що навіть при вимкненні цього параметра переглядовий курсор все ще перебуватиме на виділеному варіанті ієрогліфа, що дозволить вам використовувати об'єктну навігацію/переглядовий курсор, щоб вручну прочитати цей або інший варіанти.

Завжди включати короткий опис ієрогліфа при читанні варіантів

Цей початково позначений прапорець вказує, чи повинна NVDA давати короткий символьний опис ієрогліфа при його виділенні або при появі списку варіантів. Зверніть увагу, що для китайської мови цей параметр не впливає на читання додаткового символьного опису варіанта. Цей параметр може бути корисним для корейського та японського методів введення.

Повідомляти зміни у рядку попереднього формування

для деяких методів введення, таких, як «Китайський новий фонетичний» і «Новий ChangJie», є рядок читання, або рядок попереднього формування. Цей параметр вказує, чи повинна NVDA читати нові символи, які друкуються в рядку попереднього формування. Він початково увімкнений. Зверніть увагу, що деякі застарілі методи введення, такі як «Китайський ChangJie», можливо, не використовують такий тип рядка для накопичення символів попереднього формування, але замість цього ви можете скористатися безпосередньо рядком формування введення. Будь ласка, дивіться наступний параметр, щоб налаштувати читання рядків формування введення.

Повідомляти зміни у рядку формування

Після того, як правильний піктографічний символ буде скомпонований з даних попереднього формування, більшість методів введення поміщають його в рядок формування введення для тимчасового зберігання поряд з іншими готовими символами, перед тим як їх, нарешті, вставлять в документ. Цей параметр вказує, чи повинна NVDA читати нові символи при появі в рядку формування. Він початково увімкнений.

12.1.14. Режим огляду (NVDA+control+b)

Категорія «Режим огляду» у діалозі налаштувань NVDA містить параметри керування читанням і навігацією у складних документах, таких як web-сторінки. Вона містить такі налаштування:

Максимальна кількість символів у рядку

Це поле дозволяє вам вказати, скільки символів може містити один рядок у режимі огляду (в символах).

Максимальна кількість рядків на сторінці

Це поле дозволяє вам вказати кількість рядків, на яку ви переміститеся, натиснувши клавішу «сторінка вгору» чи «сторінка вниз» в режимі огляду.

Використовувати екранне представлення

Клавіша: NVDA+v

За допомогою цього пункту ви можете вказати, як розміщувати специфічний вміст у режимі огляду, такий як посилання чи інші поля: чи окремими рядками, а чи у загальному потоці тексту, як це показано візуально. Якщо цей параметр увімкнено, то ці елементи будуть у загальному потоці тексту, але якщо його вимкнено, то вони будуть розміщені в окремих рядках.

Увімкнути режим огляду при завантаженні сторінки

Цей прапорець налаштовує автоматичне вмикання режиму огляду для сторінок під час їх завантаження. Якщо його не позначено, то режим огляду все одно можна активувати вручну в тих документах де це підтримується. Для отримання списку додатків, які підтримують режим огляду, зверніться до розділу Режим огляду. Зверніть увагу, що цей параметр не застосовується в тих випадках, коли режим огляду є факультативним, наприклад в документах Microsoft Word. Початково цей параметр увімкнено.

Автоматично промовляти вміст сторінки під час її завантаження

Якщо цей прапорець позначено, то NVDA, перебуваючи у режимі огляду, автоматично читатиме вміст сторінки одразу після її завантаження. Цю функцію початково увімкнено.

Читати табличну розмітку

Цей параметр визначає, як NVDA опрацьовуватиме таблиці, які є насправді не таблицями, а лише табличною розміткою. Якщо цей параметр увімкнено, NVDA читатиме табличну розмітку як звичайну таблицю на основі налаштувань форматування документа та підтримуватиме швидкі команди навігації, які доступні для нормальних таблиць. Якщо ж цей параметр вимкнено, то NVDA не читатиме табличну розмітку, однак команди швидкої навігації працюватимуть. Вміст таких таблиць NVDA все одно читатиме, щоправда - як звичайний текст. Цей параметр початково вимкнено.

Щоб мати змогу вмикати та вимикати читання табличної розмітки в будь-який момент, будь ласка, призначте для цієї дії користувацький жест в розділі Жести вводу

Налаштувати читання елементів, які є заголовками або посиланнями

Будь ласка, перегляньте параметри в налаштуваннях форматування документа, аби налаштувати озвучення таких елементів, як посилання, заголовки і таблиці.

Автоматичний перехід в режим редагування при зміні фокуса

Цей параметр дозволить вам автоматично входити у режим редагування при зміні фокуса. Наприклад, якщо цей прапорець позначити, то для активації режиму редагування вам достатньо стати клавішею Таб на відповідне поле редагування, і режим редагування увімкнеться автоматично.

Автоматичний перехід в режим редагування при переміщенні курсора

Якщо цей прапорець позначено, то NVDA автоматично переходитиме в режим редагування під час переміщення у межах сторінки курсорними клавішами. Наприклад, якщо при переміщенні у межах сторінки вам зустрінеться поле, доступне для редагування, то NVDA автоматично перейде у режим редагування. Якщо ви далі перейдете стрілкою вгору або вниз, то NVDA автоматично поверне вас назад до режиму огляду.

Відтворювати аудіо при переході між режимами огляду і редагування

Якщо увімкнути цей параметр, то NVDA відтворюватиме спеціальні звукові сигнали при переході між режимами огляду і редагування замість того, щоб повідомляти про це голосом.

Блокувати всі некомандні жести в межах досяжності документа

Цей параметр, який початково увімкнено, дозволяє вам вибрати, чи потрібно жести (такі, як натискання клавіш), які не є командами NVDA і взагалі не розглядаються як команди, блокувати в режимі огляду. Наприклад, якщо параметр увімкнено і була натиснута клавіша j, то це натискання буде блоковано навіть у випадку, якщо ця команда не є клавішею швидкої навігації чи командою самого додатка. У цьому випадку NVDA вказує Windows відтворювати стандартний звук щоразу, коли натискається клавіша, яку блокує NVDA.

Автоматично встановлювати системний фокус на фокусовані елементи в режимі огляду

Комбінація клавіш: NVDA+8

Цей параметр, який початково вимкнено, дозволяє вам вибрати, чи потрібно автоматично встановлювати системний фокус на елементи, які можуть його отримувати (посилання, поля форм і т.д.) при навігації в документі за допомогою курсора режиму огляду. Якщо залишити його вимкненим, то системний фокус більше не буде автоматично встановлюватися на фокусованих елементах, вибраних за допомогою курсора режиму огляду. Це може пришвидшити перегляд і підвищити реакцію в режимі огляду. Однак фокус все одно буде встановлюватися на фокусовані елементи під час взаємодії з ними (наприклад, при натисканні кнопки або позначенні прапорця). Увімкнення цього параметра може поліпшити підтримку деяких сайтів за рахунок продуктивності та стабільності.

12.1.15. Форматування документа (NVDA+control+d)

Більшість прапорців у цій категорії дозволяє вам обрати, про які саме елементи форматування документа ви хочете чути під час переміщення в ньому. Наприклад, якщо ви увімкнете параметр «Промовляти назву шрифту», то при кожному переміщенні курсорних клавіш на фрагмент документа з іншим шрифтом NVDA повідомлятиме вам про новий шрифт.

Параметри форматування документа організовані в групи. Ви можете налаштувати оповіщення про такі параметри форматування:

Для перемикання цих параметрів з будь-якого місця у Windows, будь ласка, призначте на них свої жести за допомогою діалогу Жести вводу.

Повідомляти зміни формату після переміщення курсора

Якщо увімкнено, NVDA спробує визначити усі зміни форматування документа у рядку, промовляючи їх, навіть якщо при цьому швидкість роботи NVDA може погіршитися.

Початково NVDA виявляє зміну форматування у позиції системної каретки/переглядового курсора, а у деяких випадках - у інших частинах рядка, якщо це не зменшує продуктивності NVDA.

Рекомендовано увімкнути цю функцію під час детального вичитування документів, наприклад, у WordPad, коли форматування є важливим.

Повідомляти про відступ рядка

Цей параметр дозволяє вибрати спосіб читання відступів на початку рядків. Комбінований список містить чотири варіанти для вибору.

12.1.16. Налаштування Windows OCR

Ця категорія дозволяє налаштувати оптичне розпізнавання символів у Windows. Вона містить такі параметри:

Мова розпізнавання

Цей комбінований список дозволяє вибрати мову для розпізнавання тексту.

12.1.17. Додатково

Увага! Параметри в цій категорії призначені для досвідчених користувачів і при неправильному налаштуванні можуть призвести до некоректної роботи NVDA. Змінюйте ці налаштування лише в разі, якщо ви точно знаєте, що робите, або маєте відповідні інструкції від розробників NVDA.

Внесення змін у додаткові налаштування

Для внесення змін до категорії «Додаткові налаштування» спершу потрібно позначити прапорець, який підтверджує ваше розуміння того, що зміна цих налаштувань може призвести до некоректної роботи NVDA.

Відновлення початкових налаштувань

Кнопка «Відновити початкові» повертає всі настройки цієї категорії до початкових значень, навіть якщо попередній прапорець підтвердження непозначено. Після зміни налаштувань ви можете повернути їх до початкових значень. Це також може бути корисно, якщо ви не впевнені, чи були вони змінені раніше.

Увімкнути завантаження користувацького коду з папки розробника Scratchpad

У процесі розробки додатків для NVDA корисно мати можливість тестувати код під час його написання. Цей прапорець, якщо позначено, дозволяє NVDA завантажувати користувацькі модулі додатків, глобальні плагіни, драйвери брайлівських дисплеїв і синтезаторів мовлення зі спеціальної папки scratchpad, розміщеної в папці користувацької конфігурації NVDA. Раніше NVDA завантажувала цей код з каталогу користувацької конфігурації без можливості відключення такої поведінки. Цей параметр початково вимкнено, гарантуючи, що жоден неперевірений код не буде завантажено в NVDA без явної згоди на це користувача. Якщо ви хочете поширювати ваш код серед інших людей, то оформіть його як додаток для NVDA.

Відкрити папку Scratchpad

Ця кнопка відкриває папку, в якій ви можете розмістити свій код. Вона стає доступною лише після позначення прапорця «Дозволити завантаження користувацького коду з папки Scratchpad».

Увімкнути вибіркову реєстрацію для подій UI Automation та змін властивостей

Цей параметр змінює спосіб, у який NVDA реєструє події, запущені за допомогою API доступності Microsoft UI Automation. Коли цей параметр вимкнено, NVDA реєструє багато подій UIA, які обробляються та відкидаються у самій NVDA. Це має великий негативний вплив на продуктивність, особливо в таких програмах, як Microsoft Visual Studio. Тому, коли цей параметр увімкнено, NVDA обмежить реєстрацію для більшості подій подіями системного фокуса. Якщо ви відчуваєте проблеми з продуктивністю в одній чи кількох програмах, ми рекомендуємо спробувати цю функцію, щоб побачити, чи поліпшується продуктивність.

Використовувати UI Automation для доступу до документів Microsoft Word

Якщо цей прапорець позначити, то NVDA буде намагатися використовувати UI Automation Accessibility API для отримання інформації про елементи керування в документах Microsoft Word. Це стосується як Microsoft Word, так і засобу перегляду і створення повідомлень в Microsoft Outlook. Для останніх версій Microsoft Office 2016/365, запущених на Windows 10 або новіших версіях, підтримка UI Automation є достатньо повною, щоб забезпечувати доступ до документів Microsoft Word майже на тому ж рівні, який забезпечує наявна підтримка Microsoft Word в NVDA, з додатковою перевагою, що полягає у суттєвому поліпшенні швидкодії. Однак у деяких версіях Microsoft Office інформація може або не надаватися, або надаватися некоректно, а це означає, що на підтримку UI automation можна покладатися не у всіх випадках. Для більшості користувачів Microsoft Office 2016/365 ми не рекомендуємо вмикати цю підтримку на постійній основі, хоча ми схвалюємо намір тих, хто вирішив протестувати її і надати відгук.

Використовувати UI Automation для доступу до консолі Windows, якщо доступно

Коли цей параметр увімкнено, NVDA використовуватиме нову, але наразі незавершену версію своєї підтримки для консолі Windows, яка використовує переваги поліпшених можливостей, розроблених Microsoft. Ця функція є надто експериментальною і досі є неповною, тому її використання ще не рекомендується. Однак після завершення очікується, що ця нова підтримка стане основною й поліпшить продуктивність і стабільність NVDA у консолях Windows.

Використовувати UIA в Microsoft Edge й інших браузерах на основі Chromium, якщо доступно

Дозволяє вказати, коли потрібно використовувати UIA у браузерах на основі Chromium, таких, як Microsoft Edge, якщо він доступний. Підтримка UIA для браузерів на основі Chromium перебуває на ранній стадії розробки і може не надавати такої доступності, як IA2. Цей комбінований список містить такі параметри:

Примітки

Ця група параметрів використовується для увімкнення функцій, які додають експериментальну підтримку приміток ARIA. Деякі з цих функцій можуть бути неповними. Існують такі параметри:

Використовувати UI automation для доступу до елементів керування електронними таблицями Microsoft Excel, якщо доступно

Коли цей параметр увімкнено, NVDA намагатиметься використовувати API доступності Microsoft UI Automation для отримання інформації з елементів керування електронними таблицями Microsoft Excel. Це експериментальна функція й деякі можливості Microsoft Excel у цьому режимі можуть бути недоступними. Серед недоступних функцій, наприклад, список елементів NVDA для переліку формул і коментарів, а також швидка навігація в режимі огляду для переходу до полів форми в електронній таблиці. Однак для базової навігації в електронних таблицях чи їх редагування цей параметр може значно поліпшити продуктивність. Ми наполегливо не рекомендуємо більшості користувачів вмикати цей параметр на постійній основі, хоча ми схвалюємо намір користувачів Microsoft Excel збірки 16.0.13522.10000 та новіших версій протестувати цю функцію та надати відгук. Реалізація UI Automation у Microsoft Excel постійно змінюється, і версії Microsoft Office, старіші за 16.0.13522.10000 можуть не надавати достатньо інформації, щоб цей параметр був корисним.

Промовляти паролі в консолях UIA

Цей параметр стосується вимови символів і слів під час введення у ситуаціях, коли екран не оновлюється, наприклад, у полях введення паролів у консолі Windows з увімкненою підтримкою UI automation. З міркувань безпеки його краще залишити вимкненим. Проте можна увімкнути його, якщо виникають проблеми з продуктивністю або нестабільність з друком символів або слів при використанні в NVDA нової експериментальної підтримки консолі, або ви працюєте в надійних середовищах і віддаєте перевагу промовлянню паролів.

Використовувати нову підтримку введення символів у консолях Windows, якщо доступно

Цей параметр вмикає альтернативний спосіб виявлення введених символів у консолях Windows. Хоч це і поліпшує продуктивність і запобігає виводу деякої інформації в консоль, але може викликати певну несумісність з деякими термінальними (консольними) додатками. Ця функція доступна та початково увімкнена у Windows 10 версій 1607, 1703, 1709 та 1803, а також у нових версіях Windows 10, коли підтримка UI Automation недоступна чи вимкнена. Попередження: якщо цей параметр увімкнено, то введені символи, які не відображаються на екрані, наприклад паролі, будуть озвучуватись. У ненадійних середовищах ви можете тимчасово вимкнути промовляння символів при введенні і промовляння слів при введенні під час введення паролів.

Алгоритм Diff

Цей параметр керує тим, як NVDA визначає новий текст для промовляння в терміналах. Комбінований список «алгоритм diff» містить три параметри:

Намагатися скасувати читання старого вмісту при швидкому переміщенні на новий

Цей параметр змушує NVDA намагатися скасовувати читання завершених подій у фокусі. Наприклад, швидке переміщення між повідомленнями у Gmail з браузера Chrome може призвести до того, що NVDA читатиме застарілу інформацію. Починаючи з версії NVDA 2021.1, цей параметр початково увімкнено.

Тайм-аут переміщення каретки (мс)

Цей параметр дозволяє налаштувати кількість мілісекунд, упродовж яких NVDA чекатиме переміщення системної каретки (текстового курсора) в редагованих текстових елементах керування. Ви можете спробувати збільшити це значення, якщо виявите, що NVDA некоректно відстежує переміщення каретки, наприклад якщо вам здається, що вона завжди розташована на один символ позаду або дублює переміщення по рядках.

Промовляти значення прозорості кольорів

Цей параметр дозволяє повідомляти, коли кольори прозорі, що корисно для розробників додатків чи модулів застосунків, які збирають інформацію для поліпшення роботи користувачів із програмами сторонніх розробників. Деякі GDI-програми виділяють текст кольором тла, NVDA (через модель дисплея) намагається повідомити про цей колір. У деяких ситуаціях текст може бути повністю прозорим, а текст розташовується на якомусь іншому елементі графічного інтерфейсу. У деяких історично популярних API графічних інтерфейсів користувача текст може відображатися з прозорим тлом, але візуально колір тла буде точним.

Категорії ведення журналу

Прапорці в цьому списку дозволяють вам увімкнути певні категорії налагоджувальних повідомлень в журналі NVDA. Журналювання цих повідомлень може призвести до зниження продуктивності і сильного збільшення розміру файла журналу NVDA. Вмикайте лише одну з цих категорій, коли розробники NVDA вас про це попросять, наприклад для налагодження некоректної роботи брайлівського дисплея.

Відтворювати звук під час журналювання помилок

Цей параметр дозволяє вам вказати, чи повинна NVDA відтворювати звук помилки у випадку, коли помилка записується в журнал. Оберіть «Лише в тестових версіях» (початково), щоб NVDA відтворювала звук помилки лише тоді, коли запущена версія NVDA Є тестовою (альфа, бета чи запущена з вихідного коду). Оберіть «Так», щоб увімкнути звук помилки для будь-яких версій NVDA.

12.2. Інші параметри

Крім діалогу налаштувань NVDA, підменю «Параметри» у головному меню NVDA містить кілька інших елементів, які описано нижче.

12.2.1. Мовленнєві словники

Меню «Мовленнєві словники» знаходиться у підменю «Параметри» і дозволяє налаштувати вимову певних слів чи фраз. Воно містить три типи словників. Зокрема:

Ви повинні призначити свої жести, використовуючи діалог Жести вводу, якщо хочете відкривати будь-який з цих словникових діалогів, перебуваючи будь-де у Windows.

Усі діалоги словників містять список правил, які будуть використовуватися для обробки мовлення. Діалог містить кнопки «Додати», «Змінити» і «Видалити».

Для додавання словникової статті натисніть кнопку «Додати» і заповніть потрібні поля, а потім натисніть кнопку «Гаразд». Після цього ви побачите у списку словникових статей щойно створену вами статтю. Для того, щоб нові зміни почали діяти, натисніть кнопку «Гаразд» для виходу із діалогу словників, це збереже додані або змінені записи.

Словники NVDA дозволяють вам створювати правила перетворення одного рядка чи символа на інший. Наприклад, ви можете створити словникову статтю, яка скрізь замінюватиме слово «жаба» на слово «пташка». Для такої зміни натисніть кнопку «Додати», після чого у полі «Шаблон» впишіть слово «жаба», а у полі «Заміна» напишіть «пташка». Поле «Коментар» заповнювати не обов’язково, але ви можете написати, наприклад, «змінює слово жаба на слово пташка».

Мовленнєві словники NVDA насправді є значно потужнішими, а ніж проста заміна слів. Діалог «Додати» містить прапорець, щоб вказати, чи повинна NVDA опрацьовувати регістр літер при обробці словникових статей. Початково регістр не враховується, проте його можна увімкнути, якщо вам потрібно замінити слово, яке написане, скажімо, лише великими літерами.

Набір радіокнопок у кінці діалогу дозволяє вказати NVDA, чи повинен шаблон опрацьовуватися всюди, чи тільки коли є цілим словом, а чи його варто розглядати як регулярний вираз. Вибір шаблону «Ціле слово» означає, що заміна відбудеться лише у випадку, коли шаблон не є частиною більшого слова. Це працюватиме лише за умови, що символи безпосередньо перед і після слова не є літерами, цифрами чи підкресленнням, або якщо взагалі немає символів. Таким чином, якщо замінити слово «пташка» на слово «жаба» і вибрати тип шаблону «Ціле слово», то слова «пташечка» чи «пташиний» замінюватися не будуть.

Регулярні вирази дозволяють вам створювати шаблони, які спрацьовують для більш ніж одного символа, або лише для цифр, або тільки для літер - прикладів безліч. Втім, цей посібник користувача не надає інструкцій із використання регулярних виразів. Вступний посібник з цієї теми читайте за адресою [[https://docs.python.org/3.7/howto/regex.html].

12.2.2. Вимова символів і знаків пунктуації

Цей діалог дозволить вам змінити вимову знаків пунктуації та інших символів, а також змінити рівень, до якого належатиме символ.

Мову, символи для якої редагуються, буде показано в заголовку діалогу. Зверніть увагу, що цей діалог враховує прапорець «Довіряти голосу для вибраної мови обробку знаків та символів» з категорії налаштувань голосу, яка знаходиться у налаштуваннях NVDA; тобто коли цей прапорець позначено, то зміни здійснюватимуться для мови поточного голосу, а не для вибраної вами мови NVDA.

Для зміни символа спершу оберіть його в списку «Символи». Ви можете фільтрувати символи, ввівши сам символ або частину його текстової заміни у відповідне поле редагування, підписане як «фільтрувати за».

У цьому діалозі ви також можете додати нові символи, натиснувши кнопку «Додати». У діалозі, який після цього відкриється, введіть символ і натисніть кнопку «Гаразд». Потім відредагуйте поле «Заміна» і «Рівень» для нового символа таким самим чином, як для інших символів.

Ви можете видалити раніше доданий символ, натиснувши кнопку «Видалити».

Закінчивши, натисніть на кнопку «Гаразд» для збереження змін або «Скасувати» для їхнього скасування.

У випадку складних символів поле для Заміни може включати деякі групові шаблони відповідного тексту. Наприклад, для шаблону, який відповідає повній даті, в полі повинні знаходитися значення \1, \2 і \3, щоб замінити їх відповідними частинами дати. Таким чином, звичайні бекслеші в полі для Заміни потрібно подвоїти, наприклад, необхідно набрати «a\\b», щоб знайти та замінити «a\b».

12.2.3. Жести вводу

У цьому діалозі ви можете налаштувати для команд NVDA жести вводу (клавіші на клавіатурі, кнопки на брайлівському дисплеї і т.д.).

Перед відкриттям цього діалогу показуються тільки ті команди, які безпосередньо використовуються. Наприклад, якщо ви хочете налаштувати команди, які стосуються режиму огляду, вам потрібно відкрити діалогове вікно «Жести вводу», перебуваючи саме в режимі огляду.

У дереві цього вікна перераховуються всі команди, котрі використовує NVDA, які згруповані за категоріями. Ви можете фільтрувати їх, ввівши одне або декілька слів з назви команди в полі «Фільтрувати за:» в будь-якому порядку. Жести, які асоційовані з командою, вказані в списку під цією командою.

Для додавання будь-якого жесту вводу виберіть команду і натисніть кнопку «Додати». Потім виконайте жест, який ви хочете асоціювати з цією командою; наприклад, натисніть клавішу на клавіатурі або кнопку на брайлівському дисплеї. Часто жест може інтерпретуватися кількома способами. Наприклад, якщо ви натиснули клавішу на клавіатурі, то, можливо, ви захочете прив’язати цей жест до поточної розкладки клавіатури (наприклад, Desktop або Laptop) або, можливо, забажаєте прив’язати жест до всіх розкладок клавіатури. У такому випадку з’явиться меню, в якому ви можете вибрати бажаний варіант.

Для видалення жесту, асоційованого з командою, виберіть його і натисніть кнопку «Видалити».

Категорія «Емуляція клавіш системної клавіатури» містить команди NVDA, які емулюють клавіші на системній клавіатурі. Ці емульовані клавіші системної клавіатури можуть використовуватися для керування системною клавіатурою прямо з брайлівського дисплея. Щоб додати емульований жест вводу, виберіть категорію «Емуляція клавіш системної клавіатури» і натисніть кнопку «Додати». Потім натисніть клавішу на клавіатурі, яку потрібно емулювати. Після цього клавіша буде доступна з категорії «Емуляція клавіш системної клавіатури» і ви зможете призначити їй жест вводу, як описано вище.

Примітка:

Коли ви закінчите, натисніть кнопку «Гаразд», щоб зберегти зміни, або натисніть кнопку «Скасувати», щоб вийти без збереження зроблених змін.

12.3. Збереження і перезавантаження конфігурації

Початково NVDA зберігає вашу поточну конфігурацію при виході. Не забувайте, що цей параметр можна змінити у пункті «Загальні налаштування», який знаходиться у меню «Параметри». Для збереження поточної конфігурації вручну, ви можете у будь-який момент обрати пункт «Зберегти конфігурацію» в меню NVDA.

Якщо ви помилилися при зміні налаштувань, ви можете повернутися до попередньо збереженої конфігурації, обравши у головному меню NVDA пункт «Повернутися до збереженої конфігурації». Ви також можете повернутися до стандартних налаштувань NVDA. Для цього у меню оберіть пункт «повернути конфігурацію до стандартних налаштувань».

Для операцій з конфігурацією використовуються такі клавіші:

Ім’я Desktop-розкладка Laptop-розкладка Опис
Зберегти конфігурацію NVDA+control+c NVDA+control+c зберігає вашу поточну конфігурацію, аби ви не втратили її під час наступного запуску NVDA
Повернутися до збереженої конфігурації NVDA+control+r NVDA+контрол+r завантажує останню збережену конфігурацію NVDA. Натисніть один раз, щоб повернутися до попередньо збереженої конфігурації або ж тричі - для повернення конфігурації NVDA до стандартних налаштувань.

12.4. Конфігураційні профілі

Іноді, можливо, вам захочеться мати різні налаштування на різні випадки життя під час роботи з NVDA. Наприклад, ви, можливо, захочете дозволити NVDA читати відступи під час редагування тексту або ж дозволити читання атрибутів шрифту під час читання чи коректури тексту. За допомогою NVDA ви можете здійснити це, скориставшись пунктом меню «Конфігураційні профілі...».

Профіль конфігурації містить лише ті налаштування, які змінюються під час редагування поточного профілю. У профілях конфігурації можна змінити більшість налаштувань, за винятком тих, які знаходяться в категорії «Загальні» діалогу налаштувань NVDA , оскільки вони застосовуються до всієї програми глобально.

Профілі конфігурації можна активувати або вручну, або за допомогою призначеного користувачем жесту. Вони можуть активовуватися також автоматично, завдяки автоматичним перемикачам профілів для певної події, такої, як, наприклад, перемикання на певну програму.

12.4.1. Основне керування

Для керування профілями конфігурації виберіть у меню NVDA пункт меню «Конфігураційні профілі...». Ви також можете скористатися гарячою клавішею для вибору цього пункту меню:

Перший елемент у цьому діалозі — це список «Профілі», в якому можна вибрати один з доступних профілів. Під час відкриття цього діалогу вибирається той профіль, який ви зараз редагуєте. Для активних профілів також показується додаткова інформація про те, чи активовані вони вручну, запущені і/або редагуються.

Щоб перейменувати або видалити профіль, натисніть кнопки «Перейменувати» або «Видалити» відповідно.

Для закриття цього діалогу натисніть кнопку «Закрити».

12.4.2. Створення профілю

Для створення нового профілю натисніть кнопку «Створити».

У діалозі «Новий профіль» ви можете ввести ім’я профілю. Ви також можете вибрати, як цей профіль потрібно використовувати. Якщо ви хочете використовувати цей профіль лише вручну, виберіть радіокнопку «Активація вручну», яка позначена початково. В іншому випадку виберіть радіокнопку «Поточний додаток (назва поточного додатка)», яка автоматично активовуватиме цей профіль під час кожного запуску додатка, для якого цей профіль було створено. Якщо ви не ввели ім’я нового профілю, то, для зручності, у разі вибору вищевказаної радіокнопки, поле редагування автоматично заповниться іменем поточного додатка. Докладнішу інформацію про автоперемикачі профілів дивіться нижче.

Натисканням кнопки «Гаразд» ви створите новий профіль і закриєте цей діалог, після чого зможете редагувати створений профіль.

12.4.3. Ручна активація

Ви можете вручну активувати профіль, вибравши його і натиснувши кнопку «Активація вручну». Як тільки ви активуєте профіль вручну, він буде перекривати однакові параметри в інших профілях, які все ще можуть автоматично активовуватися, завдяки автоперемикачам профілів. Наприклад, якщо профіль запущений поточним додатком і читання посилань у цьому профілі дозволено, але при цьому в профілі ручної активації читання посилань заборонено, то NVDA вже не читатиме посилань в профілі, який був запущений поточним додатком. Однак, якщо ви змінили голос в профілі, запущеному поточним додатком, і при цьому голос не змінювався в профілі ручної активації, буде використовуватися все ж голос з профілю, який був запущений поточним додатком. Будь-які налаштування, які ви змінюєте, зберігатимуться в профілі ручної активації. Для деактивації профілю ручної активації виберіть його в діалозі «Конфігураційні профілі» і натисніть кнопку «Деактивувати вручну».

12.4.4. Автоперемикачі профілів

Натисканням кнопки «Автоперемикачі профілів» в діалоговому вікні «Конфігураційні профілі» ви можете змінювати профілі, які потрібно автоматично активовувати для різних подій.

У списку «Автоперемикачі профілів» є такі автоперемикачі:

Для зміни профілю, який повинен бути активований автоматично для події, виберіть подію, а потім виберіть бажаний профіль в комбінованому списку «Профілі». Ви можете вибрати «(нормальна конфігурація)», якщо не хочете використовувати той чи інший профіль.

Натисніть кнопку «Закрити» для повернення до «Конфігураційних профілів».

12.4.5. Редагування профілю

Якщо ви вручну активували профіль, то в ньому зберігатимуться будь-які налаштування, які ви змінюєте. В іншому випадку налаштування будуть збережені в нещодавно запущеному профілі. Наприклад, якщо ви зв’язали профіль з додатком «Блокнот» і перемикаєтеся на нього, то налаштування, які ви змінюєте, зберігатимуться в профілі для поточного додатка «Блокнот». І, нарешті, якщо немає ні вручну активованого, ні запущеного профілю, то налаштування, які ви змінюєте, зберігатимуться у нормальній конфігурації.

Для редагування профілю, пов’язаного з командами «Читати все», ви повинні активувати його вручну.

12.4.6. Тимчасова заборона автоперемикання профілів

Іноді буває корисним тимчасово заборонити всі автоперемикання профілів. Наприклад, ви захочете відредагувати вручну активований профіль або нормальну конфігурацію, так щоб запущені профілі не заважали. Ви можете зробити це, позначивши прапорець «Тимчасово заборонити всі автоперемикачі» в діалоговому вікні «Конфігураційні профілі».

Щоб забороняти всі автоперемикання з будь-якого місця, призначте на це відповідний жест чи комбінацію клавіш у діалозі Жести вводу.

12.4.7. Активація профілів за допомогою жестів вводу

Для активації кожного створеного конфігураційного профілю можна призначити один або кілька жестів. Початково профілі не мають призначених жестів. Додати свій жест на команду активації того чи іншого профілю можна в діалозі Жести вводу. Кожен профіль має свою команду в категорії «Конфігураційні профілі». В разі перейменування профілю, всі раніше додані жести для його активації зберігаються. Видалення профілю автоматично видалить всі призначені для нього жести.

12.5. Конфігураційні файли і користувацькі профілі

Переносні версії NVDA зберігають конфігураційні файли, користувацькі драйвери та модулі у папці userConfig, яка розташована у папці, з якої ви запускаєте NVDA.

Встановлені версії NVDA зберігають конфігураційні файли, користувацькі драйвери та модулі у папці NVDA вашого профілю користувача Windows. Це означає, що кожен користувач в системі може мати свої власні налаштування NVDA. Щоб отримати змогу відкрити папку ваших налаштувань з будь-якого місця у Windows, призначте на цю дію свій жест. Якщо у вас встановлена NVDA, то ви також можете відкрити цю папку через меню «Пуск» -> «Програми» -> NVDA -> «Переглянути папку користувацьких налаштувань».

Конфігурація NVDA, яка використовується для читання входу у Windows і захищених екранів розташована у папці systemConfig у папці, де встановлено NVDA. Зазвичай, її не чіпають. Для зміни конфігурації, відповідальної за доступ до екрану входу у Windows і захищених екранів, налаштуйте NVDA за своїми потребами, збережіть конфігурацію і натисніть кнопку «Використовувати останні збережені налаштування під час входу й читання захищених екранів» у загальних налаштуваннях NVDA.

13. Інструменти

13.1. Переглядач журналу роботи NVDA

Переглядач журналу роботи, який знаходиться в меню «Інструменти», дозволяє вам переглянути інформацію про роботу NVDA від моменту її останнього запуску. Використання комбінації NVDA+F1 відкриє переглядач журналу і відобразить інформацію розробника про поточний об’єкт навігатора.

Під час читання журналу роботи, ви можете зберегти його вміст або оновити його, аби отримати найсвіжішу інформацію про роботу NVDA. Усі ці можливості доступні із меню переглядача, яке ви можете викликати за допомогою клавіші Алт.

13.2. Переглядач мовлення

Для зрячих розробників програм, або для людей, яким ви хочете продемонструвати роботу NVDA, існує переглядач мовлення, який знаходиться у підменю «Інструменти», і який показує у плаваючому вікні весь текст, який промовляє NVDA.

Для того, щоб увімкнути переглядач мовлення, позначте пункт «Переглядач мовлення». Для вимкнення — заберіть позначку.

Вікно переглядача мовлення містить прапорець «Відкривати переглядач мовлення при запуску NVDA». Якщо цей прапорець позначено, то переглядач мовлення буде автоматично відкриватися при кожному запуску NVDA. Вікно переглядача мовлення завжди буде намагатися відкриватися з тими ж розмірами і розташуванням, які були при його останньому закритті.

Коли переглядач мовлення увімкнено, то він постійно оновлює текст на екрані, щоб показати останній текст , який промовляє NVDA. Проте якщо ви клацнете на віконце переглядача або потрапите в нього з клавіатури, переглядач мовлення припинить оновлення тексту, щоб ви могли скопіювати поточний вміст.

Для можливості вмикати/вимикати переглядач мовлення з будь-якого місця, будь ласка, призначьте жест у діалозі Жести вводу.

13.3. Переглядач брайля

Для зрячих розробників програмного забезпечення або людей, що демонструють NVDA зрячій аудиторії, доступне плаваюче вікно, яке дозволяє переглядати текст у такому вигляді, як він написаний шрифтом Брайля. Переглядач брайля можна одночасно використовувати із фізичним брайлівським дисплеєм і він показуватиме таку ж кількість комірок, яку має фізичний пристрій. Коли переглядач Брайля увімкнено, він постійно оновлюється, щоб показати вам шрифт Брайля, який відображатиметься на фізичному брайлівському дисплеї.

Для того, щоб увімкнути переглядач Брайля, позначте пункт «Переглядач брайля», розташований у підменю «Інструменти» у меню NVDA. Для його вимкнення заберіть позначку.

Зазвичай брайлівські дисплеї мають кнопки прокручування вперед і назад, але для того, щоб здійснювати прокручування через переглядач Брайля, призначте комбінації клавіш на пункти «Прокрутити вперед на брайлівському дисплеї» і «Прокрутити назад на брайлівському дисплеї».

Вікно переглядача брайля містить прапорець «Відкривати переглядач брайля при запуску NVDA». Якщо цей прапорець позначено, то переглядач брайля буде автоматично відкриватися при кожному запуску NVDA. Вікно переглядача брайля завжди буде намагатися відкриватися з тими ж розмірами і розташуванням, які були при його останньому закритті.

Вікно переглядача Брайля також містить прапорець «Виконувати маршрутизацію до комірки при наведенні мишки», який початково непозначено. Якщо його позначити, то наведення вказівника мишки на брайлівську комірку викликатиме команду виконання маршрутизації до цієї комірки. Це часто використовується для переміщення каретки або для виконання будь-яких дій над вибраним елементом керування. Це може бути корисним під час тестування NVDA на здатність до коректного відображення брайлівських комірок на екрані. Для запобігання ненавмисній маршрутизації, ця команда виконується з певною затримкою. Мишка повинна залишатися наведеною на комірку, допоки остання не стане зеленого кольору. Комірка спершу стане світло-жовтою, потім змінить колір на помаранчевий, після чого раптово стане зеленою.

13.4. Консоль Python

Консоль Python, яка знаходиться у підменю «Інструменти» — це інструмент розробників, який використовується для відлагодження, огляду внутрішнього коду NVDA та доступності ієрархії сторонніх програм. Для детальної інформації перегляньте, будь ласка, Посібник для розробників NVDA.

13.5. Менеджер додатків

Менеджер додатків, який дозволяє встановлювати, видаляти, вмикати і вимикати додатки для NVDA, розташований у меню NVDA, підменю «Інструменти» і називається «Керування додатками». Додатки — це пакетні файли, які створює спільнота NVDA; вони містять користувацький код, який додає чи змінює певні функції у програмі, або дозволяє підключати до неї додаткові брайлівські дисплеї чи синтезатори мовлення.

Менеджер додатків відображає список встановлених додатків у вашій конфігурації NVDA. У менеджері додатків відображається назва, автор і версія для кожного додатка, а для того, щоб прочитати додаткову інформацію про нього, таку, як опис чи адресу сайту розробника, необхідно натиснути кнопку «Про додаток...». Якщо для вибраного додатка є довідкова інформація, то отримати її можна натисканням кнопки «Довідка».

Щоб переглянути та завантажити доступні додатки онлайн, натисніть кнопку «Отримати додатки». Ця кнопка відкриває сторінку додатків для NVDA. Якщо у вас встановлена версія NVDA і вона запущена, то ви зможете відкрити обраний додаток безпосередньо з браузера, щоб почати його встановлення, процес якого описано нижче. В інших випадках збережіть завантажений файл та дотримуйтеся нижченаведених інструкцій.

Для встановлення додатка у Менеджері додатків натисніть кнопку «Встановити...». Після цього буде відкрито діалог вибору файла, у якому вам буде необхідно відкрити пакетний файл додатка (.nvda-addon), який ви зможете вибрати як з власного комп’ютера, так і з локальної мережі. Після натискання кнопки «Відкрити» розпочнеться процес встановлення.

Перед початком встановлення додатка, NVDA спершу запитає, чи ви справді бажаєте його встановити. Оскільки NVDA не обмежує функціонал додатків, то вони, теоретично, можуть отримати доступ до ваших персональних даних і, навіть, до вашої системи, якщо ви користуєтеся встановленою версією програми, відтак важливо, щоб ви встановлювали додатки лише з перевірених джерел. Коли додаток буде встановлено, ви повинні перезавантажити програму для того, щоб він запустився. Якщо ви цього не зробите, то Менеджер додатків у статусі показуватиме, що додаток встановлюється.

Для видалення додатка виберіть його у списку та натисніть кнопку «Видалити». NVDA запитає, чи ви справді бажаєте це зробити. Як і при встановленні, після видалення додатка ви повинні перезавантажити NVDA. Якщо ви цього не зробите, то Менеджер додатків у статусі показуватиме, що додаток видаляється.

Щоб вимкнути додаток, натисніть кнопку «Вимкнути». Щоб увімкнути раніше вимкнений додаток, натисніть кнопку «Увімкнути». Ви можете вимкнути додаток, якщо статус вказує, що його було увімкнено або буде увімкнено, або увімкнути його, якщо додаток вимкнено або буде вимкнено. Після кожного натискання на кнопки Увімкнути/Вимкнути, стан додатка змінюється і вказує, що станеться з ним після перезавантаження NVDA. Якщо додаток був раніше вимкненим, то його статус зміниться на «Увімкнеться після перезапуску». Якщо додаток був раніше увімкненим, то його статус зміниться на «Вимкнеться після перезапуску». Так само, як при встановленні або видаленні додатка, ви повинні перезавантажити NVDA, щоб зміни почали діяти.

Цей менеджер також містить кнопку «Закрити», яка його закриває. Якщо ви встановили чи видалили додаток, то NVDA запитає вас, чи хочете ви перезавантажити програму для того, щоб зміни набули чиності.

Деякі старіші додатки можуть бути несумісними з версією NVDA, яку ви використовуєте. Так само як і при використанні старої версії NVDA деякі новіші додатки можуть бути з нею несумісними. Спроба встановити несумісний додаток призведе до помилки, яка пояснює, чому додаток вважається несумісним. Щоб переглянути список несумісних додатків, у вікні «Керування додатками» натисніть кнопку «Переглянути несумісні додатки».

Щоб отримати доступ до менеджера додатків з будь-якого місця у Windows призначте, будь ласка, на нього жест у діалозі Жести вводу.

13.5.1. Менеджер несумісних додатків

Менеджер несумісних додатків, відкрити який можна за допомогою кнопки «Переглянути несумісні додатки» в менеджері додатків, дозволяє переглядати всі встановлені несумісні додатки та причини їх несумісності. Додатки вважаються несумісними, якщо вони не були оновлені для роботи з новими версіями NVDA, або коли вони використовують функції, які більше недоступні у версії NVDA, яку використовує користувач. Вікно менеджера містить коротке повідомлення про те, з якими версіями NVDA несумісні ці додатки. Несумісні додатки представлені у списку з такими стовпцями:

  1. Пакет: назва додатка
  2. Версія: версія додатка
  3. Причина несумісності: Пояснення того, чому додаток вважається несумісним

У вікні менеджера несумісних додатків також є кнопка «Про додаток». Натискання цієї кнопки дозволить вам дізнатися повну інформацію про додаток, що може бути корисно при зверненні за допомогою до його розробника.

13.6. Створення переносної копії

Цей діалог дозволяє створити переносну копію NVDA зі встановленої версії. Але коли ви запустите переносну копію, то замість нього у підменю «Інструменти» з’явиться пункт «Встановити NVDA».

Діалог створення переносної копії чи встановлення NVDA насамперед запропонує вам обрати папку, в якій буде розміщено переносну копію NVDA чи встановлено програму.

У цьому діалозі можна увімкнути чи вимкнути такі параметри:

13.7. Запуск інструмента виправлення реєстру COM

Встановлення і видалення програм на комп’ютері, в деяких ситуаціях, може викликати скасування реєстрації бібліотек COM-об’єктів. Оскільки COM-інтерфейси, такі як IAccessible, залежать від коректної реєстрації їхніх бібліотек в реєстрі Windows, то за відсутності такої реєстрації можуть виникнути проблеми з доступністю багатьох елементів керування.

Це відбувається, наприклад, після встановлення чи видалення Adobe Reader, Math Player та інших програм.

Некоректна реєстрація може стати причиною проблем із браузерами, додатками, панеллю завдань та іншими інтерфейсами.

Цей засіб вирішує такі проблеми:

13.8. Перезавантаження плагінів

Активація цього елемента призводить до перезавантаження модулів, написаних для NVDA з метою поліпшення доступності сторонніх програм, та глобальних плагінів без перезавантаження самої NVDA, що може бути корисно для розробників.

14. Підтримувані мовні синтезатори

Цей розділ містить інформацію про синтезатори мовлення, які підтримує NVDA. Повніший список платних та безкоштовних синтезаторів мовлення для NVDA, які ви зможете купити або завантажити, дивіться на сторінці extra voices.

14.1. eSpeak NG

Синтезатор eSpeak NG безпосередньо вбудований в NVDA і не потребує, щоб ви встановлювали жодних спеціальних драйверів чи інших компонентів. У Windows 7, 8 і 8.1 NVDA початково використовує eSpeak NG (у Windows 10 та новіших початково використовується Windows OneCore). Оскільки цей синтезатор вбудований в NVDA, він є гарним вибором для запуску на інших системах з USB-накопичувача чи флеш-карти.

Кожен голос синтезатора eSpeak NG, може говорити різними мовами. Цей синтезатор підтримує більш ніж 43 мови.

Існує також багато варіантів, які можуть змінити звук голосу.

14.2. Microsoft Speech API version 4 (SAPI 4)

SAPI 4 -це застарілий стандарт синтезаторів мовлення від Microsoft. NVDA як і раніше підтримує цей драйвер для користувачів, які досі користуються встановленими SAPI 4 синтезаторами. Проте Microsoft більше не підтримує цей стандарт і необхідні компоненти на сайті Microsoft вже відсутні.

При використанні цього синтезатора у NVDA, серед доступних голосів, які ви можете побачити у категорії Мовлення діалогу налаштувань NVDA або в кільці налаштувань синтезатора, буде показано усі голоси з усіх SAPI 4 синтезаторів, які було виявлено на вашому комп’ютері.

14.3. Microsoft Speech API version 5 (SAPI 5)

SAPI 5 - це стандарт синтезаторів мовлення від Microsoft. Є багато мовних синтезаторів, які дотримуються вимог цього стандарту, їх можна придбати у різноманітних компаній або вільно завантажити зі сайтів виробників, втім, швидше за все, у вашій системі вже буде встановлено щонайменше один SAPI 5 синтезатор. При використанні цього синтезатора у NVDA, серед доступних голосів, які ви можете побачити у категорії Мовлення діалогу налаштувань NVDA або в кільці параметрів синтезатора, буде показано усі голоси з усіх SAPI 5 синтезаторів, які було виявлено на вашому комп’ютері.

14.4. Microsoft Speech Platform

Microsoft Speech Platform (Мовленнєва платформа Microsoft) - це набір програмних модулів і засобів розробки, які дозволяють розробникам створювати додатки і сервіси з підтримкою мовленнєвих технологій (розпізнавання і синтез мовлення), а користувачам взаємодіяти з такими додатками. Голоси на цій платформі можна використовувати в NVDA.

Щоб використовувати ці голоси, вам потрібно встановити два компоненти:

14.5. Windows OneCore Voices

Windows 10 і новіших версій включає в себе нові голоси, відомі як OneCore або «мобільні» голоси. Вони доступні для багатьох мов, а ще у них краща швидкодія, аніж у голосів Microsoft SAPI 5. У Windows 10 та новіших версіях NVDA початково використовує голоси OneCore, тоді як для інших систем початково використовується eSpeak NG.

Для додавання нових голосів Windows OneCore знайдіть «Настройки мовлення» у Настройках Windows. Скористайтеся параметром «Додати голоси» і знайдіть голос для бажаної мови. Деякі мови включають кілька варіантів голосів. Серед англомовних голосів є австралійський та британський варіанти. Серед франкомовних є французький, канадський і швейцарський варіанти. Знайдіть головну мову, щоб обрати варіанти голосів для неї. Оберіть будь-які бажані мови й натисніть кнопку «Додати». Після додавання перезапустіть NVDA.

Будь ласка, перегляньте цю статтю, щоб побачити список доступних голосів: https://support.microsoft.com/en-us/windows/appendix-a-supported-languages-and-voices-4486e345-7730-53da-fcfe-55cc64300f01

15. Підтримувані брайлівські дисплеї (англ)

Цей розділ містить інформацію про брайлівські дисплеї, з якими працює NVDA.

15.1. Дисплеї з підтримкою автоматичного виявлення

NVDA може виявляти більшість брайлівських дисплеїв, підключених через USB або Bluetooth, автоматично у фоновому режимі. Це можна увімкнути, обравши параметр «Автоматично» в діалозі налаштувань брайля. Початково цю функцію увімкнено.

Функцію автоматичного виявлення підтримують нижченаведені дисплеї.

15.2. Freedom Scientific Focus/PAC Mate Series

All Focus and PAC Mate displays from Freedom Scientific are supported when connected via USB or bluetooth. You will need the Freedom Scientific braille display drivers installed on your system. If you do not have them already, you can obtain them from https://support.freedomscientific.com/Downloads/Focus/FocusBlueBrailleDisplayDriver. Although this page only mentions the Focus Blue display, the drivers support all Freedom Scientific Focus and Pacmate displays.

By default, NVDA can automatically detect and connect to these displays either via USB or bluetooth. However, when configuring the display, you can explicitly select "USB" or "Bluetooth" ports to restrict the connection type to be used. This might be useful if you want to connect the focus display to NVDA using bluetooth, but still be able to charge it using USB power from your computer. NVDA's automatic braille display detection will also recognize the display on USB or Bluetooth.

Following are the key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back topRouting1 (first cell on display)
Scroll braille display forward topRouting20/40/80 (last cell on display)
Scroll braille display back leftAdvanceBar
Scroll braille display forward rightAdvanceBar
Toggle braille tethered to leftGDFButton+rightGDFButton
Toggle left wiz wheel action leftWizWheelPress
Move back using left wiz wheel action leftWizWheelUp
Move forward using left wiz wheel action leftWizWheelDown
Toggle right wiz wheel action rightWizWheelPress
Move back using right wiz wheel action rightWizWheelUp
Move forward using right wiz wheel action rightWizWheelDown
Route to braille cell routing
shift+tab key brailleSpaceBar+dot1+dot2
tab key brailleSpaceBar+dot4+dot5
upArrow key brailleSpaceBar+dot1
downArrow key brailleSpaceBar+dot4
control+leftArrow key brailleSpaceBar+dot2
control+rightArrow key brailleSpaceBar+dot5
leftArrow brailleSpaceBar+dot3
rightArrow key brailleSpaceBar+dot6
home key brailleSpaceBar+dot1+dot3
end key brailleSpaceBar+dot4+dot6
control+home key brailleSpaceBar+dot1+dot2+dot3
control+end key brailleSpaceBar+dot4+dot5+dot6
alt key brailleSpaceBar+dot1+dot3+dot4
alt+tab key brailleSpaceBar+dot2+dot3+dot4+dot5
alt+shift+tab key brailleSpaceBar+dot1+dot2+dot5+dot6
windows+tab key brailleSpaceBar+dot2+dot3+dot4
escape key brailleSpaceBar+dot1+dot5
windows key brailleSpaceBar+dot2+dot4+dot5+dot6
space key brailleSpaceBar
windows+d key (minimize all applications) brailleSpaceBar+dot1+dot2+dot3+dot4+dot5+dot6
Report Current Line brailleSpaceBar+dot1+dot4
NVDA menu brailleSpaceBar+dot1+dot3+dot4+dot5

For newer Focus models that contain rocker bar keys (focus 40, focus 80 and focus blue):

Name Key
Move braille display to previous line leftRockerBarUp, rightRockerBarUp
Move braille display to next line leftRockerBarDown, rightRockerBarDown

For Focus 80 only:

Name Key
Scroll braille display back leftBumperBarUp, rightBumperBarUp
Scroll braille display forward leftBumperBarDown, rightBumperBarDown

15.3. Optelec ALVA 6 series/protocol converter

Both the ALVA BC640 and BC680 displays from Optelec are supported when connected via USB or bluetooth. Alternatively, you can connect an older Optelec display, such as a Braille Voyager, using a protocol converter supplied by Optelec. You do not need any specific drivers to be installed to use these displays. Just plug in the display and configure NVDA to use it.

Note: NVDA might be unable to use an ALVA BC6 display over Bluetooth when it is paired using the ALVA Bluetooth utility. When you have paired your device using this utility and NVDA is unable to detect your device, we recommend you to pair your ALVA display the regular way using the Windows Bluetooth settings.

Note: while some of these displays do have a braille keyboard, they handle translation from braille to text themselves by default. This means that NVDA's braille input system is not in use in the default situation (i.e. the input braille table setting has no effect). For ALVA displays with recent firmware, it is possible to disable this HID keyboard simulation using an input gesture.

Following are key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back t1, etouch1
Move braille display to previous line t2
Move to current focus t3
Move braille display to next line t4
Scroll braille display forward t5, etouch3
Route to braille cell routing
Report text formatting under braille cell secondary routing
Toggle HID keyboard simulation t1+spEnter
Move to top line in review t1+t2
Move to bottom line in review t4+t5
Toggle braille tethered to t1+t3
Report title etouch2
Report status bar etouch4
shift+tab key sp1
alt key sp2, alt
escape key sp3
tab key sp4
upArrow key spUp
downArrow key spDown
leftArrow key spLeft
rightArrow key spRight
enter key spEnter, enter
Report date/time sp2+sp3
NVDA Menu sp1+sp3
windows+d key (minimize all applications) sp1+sp4
windows+b key (focus system tray) sp3+sp4
windows key sp1+sp2, windows
alt+tab key sp2+sp4
control+home key t3+spUp
control+end key t3+spDown
home key t3+spLeft
end key t3+spRight
control key control

15.4. Handy Tech Displays

NVDA supports most displays from Handy Tech when connected via USB, serial port or bluetooth. For older USB displays, you will need to install the USB drivers from Handy Tech on your system.

The following displays are not supported out of the box, but can be used via Handy Tech's universal driver and NVDA add-on:

Following are the key assignments for Handy Tech displays with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back left, up, b3
Scroll braille display forward right, down, b6
Move braille display to previous line b4
Move braille display to next line b5
Route to braille cell routing
shift+tab key esc, left triple action key up+down
alt key b2+b4+b5
escape key b4+b6
tab key enter, right triple action key up+down
enter key esc+enter, left+right triple action key up+down, joystickAction
upArrow key joystickUp
downArrow key joystickDown
leftArrow key joystickLeft
rightArrow key joystickRight
NVDA Menu b2+b4+b5+b6
Toggle braille tethered to b2
Toggle the braille cursor b1
Toggle focus context presentation b7
Toggle braille input space+b1+b3+b4 (space+capital B)

15.5. MDV Lilli

The Lilli braille display available from MDV is supported. You do not need any specific drivers to be installed to use this display. Just plug in the display and configure NVDA to use it.

This display does not support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display backward LF
Scroll braille display forward RG
Move braille display to previous line UP
Move braille display to next line DN
Route to braille cell route
shift+tab key SLF
tab key SRG
alt+tab key SDN
alt+shift+tab key SUP

15.6. Baum/Humanware/APH/Orbit Braille Displays

Several Baum, HumanWare, APH and Orbit displays are supported when connected via USB, bluetooth or serial. These include:

Some other displays manufactured by Baum may also work, though this has not been tested.

If connecting via USB to displays which do not use HID, you must first install the USB drivers provided by the manufacturer. The VarioUltra and Pronto! use HID. The Refreshabraille and Orbit Reader 20 can use HID if configured appropriately.

The USB serial mode of the Orbit Reader 20 is currently only supported in Windows 10 and later. USB HID should generally be used instead.

Following are the key assignments for these displays with NVDA. Please see your display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back d2
Scroll braille display forward d5
Move braille display to previous line d1
Move braille display to next line d3
Route to braille cell routing

For displays which have a joystick:

Name Key
upArrow key up
downArrow key down
leftArrow key left
rightArrow key right
enter key select

15.7. hedo ProfiLine USB

The hedo ProfiLine USB from hedo Reha-Technik is supported. You must first install the USB drivers provided by the manufacturer.

This display does not yet support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back K1
Scroll braille display forward K3
Move braille display to previous line B2
Move braille display to next line B5
Route to braille cell routing
Toggle braille tethered to K2
Say all B6

15.8. hedo MobilLine USB

The hedo MobilLine USB from hedo Reha-Technik is supported. You must first install the USB drivers provided by the manufacturer.

This display does not yet support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back K1
Scroll braille display forward K3
Move braille display to previous line B2
Move braille display to next line B5
Route to braille cell routing
Toggle braille tethered to K2
Say all B6

15.9. HumanWare Brailliant BI/B Series / BrailleNote Touch

The Brailliant BI and B series of displays from HumanWare, including the BI 14, BI 32, BI 20X, BI 40, BI 40X and B 80, are supported when connected via USB or bluetooth. If connecting via USB with the protocol set to HumanWare, you must first install the USB drivers provided by the manufacturer. USB drivers are not required if the protocol is set to OpenBraille.

The following extra devices are also supported (and do not require any special drivers to be installed):

Following are the key assignments for the Brailliant BI/B and BrailleNote touch displays with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

15.9.1. Key assignments for All models

Name Key
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to previous line up
Move braille display to next line down
Route to braille cell routing
Toggle braille tethered to up+down
upArrow key space+dot1
downArrow key space+dot4
leftArrow key space+dot3
rightArrow key space+dot6
shift+tab key space+dot1+dot3
tab key space+dot4+dot6
alt key space+dot1+dot3+dot4 (space+m)
escape key space+dot1+dot5 (space+e)
enter key dot8
windows key space+dot3+dot4
alt+tab key space+dot2+dot3+dot4+dot5 (space+t)
NVDA Menu space+dot1+dot3+dot4+dot5 (space+n)
windows+d key (minimize all applications) space+dot1+dot4+dot5 (space+d)
Say all space+dot1+dot2+dot3+dot4+dot5+dot6

15.9.2. Key assignments for Brailliant BI 32, BI 40 and B 80

Name Key
NVDA Menu c1+c3+c4+c5 (command n)
windows+d key (minimize all applications) c1+c4+c5 (command d)
Say all c1+c2+c3+c4+c5+c6

15.9.3. Key assignments for Brailliant BI 14

Name Key
up arrow key joystick up
down arrow key joystick down
left arrow key joystick left
right arrow key joystick right
enter key joystick action

15.10. HIMS Braille Sense/Braille EDGE/Smart Beetle/Sync Braille Series

NVDA supports Braille Sense, Braille EDGE, Smart Beetle and Sync Braille displays from Hims when connected via USB or bluetooth. If connecting via USB, you will need to install the USB drivers from HIMS on your system. You can download these from here: http://www.himsintl.com/upload/HIMS_USB_Driver_v25.zip

Following are the key assignments for these displays with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Route to braille cell routing
Scroll braille display back leftSideScrollUp, rightSideScrollUp, leftSideScroll
Scroll braille display forward leftSideScrollDown, rightSideScrollDown, rightSideScroll
Move braille display to previous line leftSideScrollUp+rightSideScrollUp
Move braille display to next line leftSideScrollDown+rightSideScrollDown
Move to previous line in review rightSideUpArrow
Move to next line in review rightSideDownArrow
Move to previous character in review rightSideLeftArrow
Move to next character in review rightSideRightArrow
Move to current focus leftSideScrollUp+leftSideScrollDown, rightSideScrollUp+rightSideScrollDown, leftSideScroll+rightSideScroll
control key smartbeetle:f1, brailleedge:f3
windows key f7, smartbeetle:f2
alt key dot1+dot3+dot4+space, f2, smartbeetle:f3, brailleedge:f4
shift key f5
insert key dot2+dot4+space, f6
applications key dot1+dot2+dot3+dot4+space, f8
Caps Lock key dot1+dot3+dot6+space
tab key dot4+dot5+space, f3, brailleedge:f2
shift+alt+tab key f2+f3+f1
alt+tab key f2+f3
shift+tab key dot1+dot2+space
end key dot4+dot6+space
control+end key dot4+dot5+dot6+space
home key dot1+dot3+space, smartbeetle:f4
control+home key dot1+dot2+dot3+space
alt+f4 key dot1+dot3+dot5+dot6+space
leftArrow key dot3+space, leftSideLeftArrow
control+shift+leftArrow key dot2+dot8+space+f1
control+leftArrow key dot2+space
shift+alt+leftArrow key dot2+dot7+f1
alt+leftArrow key dot2+dot7
rightArrow key dot6+space, leftSideRightArrow
control+shift+rightArrow key dot5+dot8+space+f1
control+rightArrow key dot5+space
shift+alt+rightArrow key dot5+dot7+f1
alt+rightArrow key dot5+dot7
pageUp key dot1+dot2+dot6+space
control+pageUp key dot1+dot2+dot6+dot8+space
upArrow key dot1+space, leftSideUpArrow
control+shift+upArrow key dot2+dot3+dot8+space+f1
control+upArrow key dot2+dot3+space
shift+alt+upArrow key dot2+dot3+dot7+f1
alt+upArrow key dot2+dot3+dot7
shift+upArrow key leftSideScrollDown+space
pageDown key dot3+dot4+dot5+space
control+pageDown key dot3+dot4+dot5+dot8+space
downArrow key dot4+space, leftSideDownArrow
control+shift+downArrow key dot5+dot6+dot8+space+f1
control+downArrow key dot5+dot6+space
shift+alt+downArrow key dot5+dot6+dot7+f1
alt+downArrow key dot5+dot6+dot7
shift+downArrow key space+rightSideScrollDown
escape key dot1+dot5+space, f4, brailleedge:f1
delete key dot1+dot3+dot5+space, dot1+dot4+dot5+space
f1 key dot1+dot2+dot5+space
f3 key dot1+dot4+dot8+space
f4 key dot7+f3
windows+b key dot1+dot2+f1
windows+d key dot1+dot4+dot5+f1
control+insert key smartbeetle:f1+rightSideScroll
alt+insert key smartbeetle:f3+rightSideScroll

15.11. Seika Braille Displays

The Seika Version 3, 4 and 5 (40 cells) and Seika80 (80 cells) braille displays from Nippon Telesoft are supported. You can find more information about the displays and the required drivers at https://en.seika-braille.com/down/index.html You must first install the USB drivers provided by the manufacturer.

These displays do not yet support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the key assignments for this display with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to previous line b3
Move braille display to next line b4
Toggle braille tethered to b5
Say all b6
tab b1
shift+tab b2
alt+tab b1+b2
NVDA Menu left+right
Route to braille cell routing

15.12. Papenmeier BRAILLEX Newer Models

The following Braille displays are supported:

These displays do not support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

If BrxCom is installed, NVDA will use BrxCom. BrxCom is a tool that allows keyboard input from the braille display to function independently from a screen reader. Keyboard input is possible with the Trio and BRAILLEX Live models.

Most devices have an Easy Access Bar (EAB) that allows intuitive and fast operation. The EAB can be moved in four directions where generally each direction has two switches. The C and Live series are the only exceptions to this rule.

The c-series and some other displays have two routing rows whereby the upper row is used to report formatting information. Holding one of the upper routing keys and pressing the EAB on c-series devices emulates the second switch state. The live series displays have one routing row only and the EAB has one step per direction. The second step may be emulated by pressing one of the routing keys and pressing the EAB in the corresponding direction. Pressing and holding the up, down, right and left keys (or EAB) causes the corresponding action to be repeated.

Generally, the following keys are available on these braille displays:

Name Key
l1 Left front key
l2 Left rear key
r1 Right front key
r2 Right rear key
up 1 Step up
up2 2 Steps up
left 1 Step left
left2 2 Steps left
right 1 Step right
right2 2 Steps right
dn 1 Step down
dn2 2 Steps down

Following are the Papenmeier command assignments for NVDA:

Name Key
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to previous line up
Move braille display to next line dn
Route to braille cell routing
Report current character in review l1
Activate current navigator object l2
Toggle braille tethered to r2
Report title l1+up
Report Status Bar l2+down
Move to containing object up2
Move to first contained object dn2
Move to previous object left2
Move to next object right2
Report text formatting under braille cell upper routing row

The Trio model has four additional keys which are in front of the braille keyboard. These are (ordered from left to right):

Currently, the right thumb key is not in use. The inner keys are both mapped to space.

Name Key
escape key space with dot 7
upArrow key space with dot 2
leftArrow key space with dot 1
rightArrow key space with dot 4
downArrow space with dot 5
control key lt+dot2
alt key lt+dot3
control+escape key space with dot 1 2 3 4 5 6
tab key space with dot 3 7

15.13. Papenmeier Braille BRAILLEX Older Models

The following Braille displays are supported:

Note that these displays can only be connected via a serial port. Due to this, these displays do not support NVDA's automatic background braille display detection functionality. You should select the port to which the display is connected after you have chosen this driver in the Select Braille Display dialog.

Some of these devices have an Easy Access Bar (EAB) that allows intuitive and fast operation. The EAB can be moved in four directions where generally each direction has two switches. Pressing and holding the up, down, right and left keys (or EAB) causes the corresponding action to be repeated. Older devices do not have an EAB; front keys are used instead.

Generally, the following keys are available on braille displays:

Name Key
l1 Left front key
l2 Left rear key
r1 Right front key
r2 Right rear key
up 1 Step up
up2 2 Steps up
left 1 Step left
left2 2 Steps left
right 1 Step right
right2 2 Steps right
dn 1 Step down
dn2 2 Steps down

Following are the Papenmeier command assignments for NVDA:

Devices with EAB:

Name Key
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to previous line up
Move braille display to next line dn
Route to braille cell routing
Report current character in review l1
Activate current navigator object l2
Report title l1up
Report Status Bar l2down
Move to containing object up2
Move to first contained object dn2
Move to next object right2
Move to previous object left2
Report text formatting under braille cell upper routing strip

BRAILLEX Tiny:

Name Key
Report current character in review l1
Activate current navigator object l2
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to previous line up
Move braille display to next line dn
Toggle braille tethered to r2
Move to containing object r1+up
Move to first contained object r1+dn
Move to previous object r1+left
Move to next object r1+right
Report text formatting under braille cell upper routing strip
Report title l1+up
Report status bar l2+down

BRAILLEX 2D Screen:

Name Key
Report current character in review l1
Activate current navigator object l2
Toggle braille tethered to r2
Report text formatting under braille cell upper routing strip
Move braille display to previous line up
Scroll braille display back left
Scroll braille display forward right
Move braille display to next line dn
Move to next object left2
Move to containing object up2
Move to first contained object dn2
Move to previous object right2

15.14. HumanWare BrailleNote

NVDA supports the BrailleNote notetakers from Humanware when acting as a display terminal for a screen reader. The following models are supported:

For BrailleNote Touch, please refer to the Brailliant BI Series / BrailleNote Touch section.

Except for BrailleNote PK, both braille (BT) and QWERTY (QT) keyboards are supported. For BrailleNote QT, PC keyboard emulation isn't supported. You can also enter braille dots using the QT keyboard. Please check the braille terminal section of the BrailleNote manual guide for details.

If your device supports more than one type of connection, when connecting your BrailleNote to NVDA, you must set the braille terminal port in braille terminal options. Please check the BrailleNote manual for details. In NVDA, you may also need to set the port in the Select Braille Display dialog. If you are connecting via USB or bluetooth, you can set the port to "Automatic", "USB" or "Bluetooth", depending on the available choices. If connecting using a legacy serial port (or a USB to serial converter) or if none of the previous options appear, you must explicitly choose the communication port to be used from the list of hardware ports.

Before connecting your BrailleNote Apex using its USB client interface, you must install the drivers provided by HumanWare.

On the BrailleNote Apex BT, you can use the scroll wheel located between dots 1 and 4 for various NVDA commands. The wheel consists of four directional dots, a centre click button, and a wheel that spins clockwise or counterclockwise.

Following are the BrailleNote command assignments for NVDA. Please check your BrailleNote's documentation to find where these keys are located.

Name Key
Scroll braille display back back
Scroll braille display forward advance
Move braille display to previous line previous
Move braille display to next line next
Route to braille cell routing
NVDA menu space+dot1+dot3+dot4+dot5 (space+n)
Toggle braille tethered to previous+next
Up arrow key space+dot1
Down arrow key space+dot4
Left Arrow key space+dot3
Right arrow key space+dot6
Page up key space+dot1+dot3
Page down key space+dot4+dot6
Home key space+dot1+dot2
End key space+dot4+dot5
Control+home keys space+dot1+dot2+dot3
Control+end keys space+dot4+dot5+dot6
Space key space
Enter space+dot8
Backspace space+dot7
Tab key space+dot2+dot3+dot4+dot5 (space+t)
Shift+tab keys space+dot1+dot2+dot5+dot6
Windows key space+dot2+dot4+dot5+dot6 (space+w)
Alt key space+dot1+dot3+dot4 (space+m)
Toggle input help space+dot2+dot3+dot6 (space+lower h)

Following are commands assigned to BrailleNote QT when it is not in braille input mode.

Name Key
NVDA menu read+n
Up arrow key upArrow
Down arrow key downArrow
Left Arrow key leftArrow|
Right arrow key rightArrow
Page up key function+upArrow
Page down key function+downArrow
Home key function+leftArrow
End key function+rightArrow
Control+home keys read+t
Control+end keys read+b
Enter key enter
Backspace key backspace
Tab key tab
Shift+tab keys shift+tab
Windows key read+w
Alt key read+m
Toggle input help read+1

Following are commands assigned to the scroll wheel:

Name Key
Up arrow key upArrow
Down arrow key downArrow
Left Arrow key leftArrow
Right arrow key rightArrow
Enter key centre button
Tab key scroll wheel clockwise
Shift+tab keys scroll wheel counterclockwise

15.15. EcoBraille

NVDA supports EcoBraille displays from ONCE. The following models are supported:

In NVDA, you can set the serial port to which the display is connected in the Select Braille Display dialog. These displays do not support NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the key assignments for EcoBraille displays. Please see the EcoBraille documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back T2
Scroll braille display forward T4
Move braille display to previous line T1
Move braille display to next line T5
Route to braille cell Routing
Activate current navigator object T3
Switch to next review mode F1
Move to containing object F2
Switch to previous review mode F3
Move to previous object F4
Report current object F5
Move to next object F6
Move to focus object F7
Move to first contained object F8
Move System focus or caret to current review position F9
Report review cursor location F0
Toggle braille tethered to A

15.16. SuperBraille

The SuperBraille device, mostly available in Taiwan, can be connected to by either USB or serial. As the SuperBraille does not have any physical typing keys or scrolling buttons, all input must be performed via a standard computer keyboard. Due to this, and to maintain compatibility with other screen readers in Taiwan, two key bindings for scrolling the braille display have been provided:

Name Key
Scroll braille display back numpadMinus
Scroll braille display forward numpadPlus

15.17. Eurobraille Esys/Esytime/Iris displays

The Esys, Esytime and Iris displays from Eurobraille are supported by NVDA. Esys and Esytime-Evo devices are supported when connected via USB or bluetooth. Older Esytime devices only support USB. Iris displays can only be connected via a serial port. Therefore, for these displays, you should select the port to which the display is connected after you have chosen this driver in the Braille Settings dialog.

Iris and Esys displays have a braille keyboard with 10 keys. Of the two keys placed like a space bar, the left key is corresponding to the backspace key and the right key to the space key.

Following are the key assignments for these displays with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back switch1-6left, l1
Scroll braille display forward switch1-6Right, l8
Move to current focus switch1-6Left+switch1-6Right, l1+l8
Route to braille cell routing
Report text formatting under braille cell doubleRouting
Move to previous line in review joystick1Up
Move to next line in review joystick1Down
Move to previous character in review joystick1Left
Move to next character in review joystick1Right
Switch to previous review mode joystick1Left+joystick1Up
Switch to next review mode joystick1Right+joystick1Down
Erase the last entered braille cell or character backSpace
Translate any braille input and press the enter key backSpace+space
insert key dot3+dot5+space, l7
delete key dot3+dot6+space
home key dot1+dot2+dot3+space, joystick2Left+joystick2Up
end key dot4+dot5+dot6+space, joystick2Right+joystick2Down
leftArrow key dot2+space, joystick2Left, leftArrow
rightArrow key dot5+space, joystick2Right, rightArrow
upArrow key dot1+space, joystick2Up, upArrow
downArrow key dot6+space, joystick2Down, downArrow
enter key joystick2centre
pageUp key dot1+dot3+space
pageDown key dot4+dot6+space
numpad1 key dot1+dot6+backspace
numpad2 key dot1+dot2+dot6+backspace
numpad3 key dot1+dot4+dot6+backspace
numpad4 key dot1+dot4+dot5+dot6+backspace
numpad5 key dot1+dot5+dot6+backspace
numpad6 key dot1+dot2+dot4+dot6+backspace
numpad7 key dot1+dot2+dot4+dot5+dot6+backspace
numpad8 key dot1+dot2+dot5+dot6+backspace
numpad9 key dot2+dot4+dot6+backspace
numpadInsert key dot3+dot4+dot5+dot6+backspace
numpadDecimal key dot2+backspace
numpadDivide key dot3+dot4+backspace
numpadMultiply key dot3+dot5+backspace
numpadMinus key dot3+dot6+backspace
numpadPlus key dot2+dot3+dot5+backspace
numpadEnter key dot3+dot4+dot5+backspace
escape key dot1+dot2+dot4+dot5+space, l2
tab key dot2+dot5+dot6+space, l3
shift+tab key dot2+dot3+dot5+space
printScreen key dot1+dot3+dot4+dot6+space
pause key dot1+dot4+space
applications key dot5+dot6+backspace
f1 key dot1+backspace
f2 key dot1+dot2+backspace
f3 key dot1+dot4+backspace
f4 key dot1+dot4+dot5+backspace
f5 key dot1+dot5+backspace
f6 key dot1+dot2+dot4+backspace
f7 key dot1+dot2+dot4+dot5+backspace
f8 key dot1+dot2+dot5+backspace
f9 key dot2+dot4+backspace
f10 key dot2+dot4+dot5+backspace
f11 key dot1+dot3+backspace
f12 key dot1+dot2+dot3+backspace
windows key dot1+dot2+dot3+dot4+backspace
Caps Lock key dot7+backspace, dot8+backspace
num lock key dot3+backspace, dot6+backspace
shift key dot7+space, l4
Toggle shift key dot1+dot7+space, dot4+dot7+space
control key dot7+dot8+space, l5
Toggle control key dot1+dot7+dot8+space, dot4+dot7+dot8+space
alt key dot8+space, l6
Toggle alt key dot1+dot8+space, dot4+dot8+space
ToggleHID keyboard input simulation esytime):l1+joystick1Down, esytime):l8+joystick1Down

15.18. Nattiq nBraille Displays

NVDA supports displays from Nattiq Technologies when connected via USB. Windows 10 and later detects the Braille Displays once connected, you may need to install USB drivers if using older versions of Windows (below Win10). You can get them from the manufacturer's website.

Following are the key assignments for Nattiq Technologies displays with NVDA. Please see the display's documentation for descriptions of where these keys can be found.

Name Key
Scroll braille display back up
Scroll braille display forward down
Move braille display to previous line left
Move braille display to next line right
Route to braille cell routing

15.19. BRLTTY

BRLTTY is a separate program which can be used to support many more braille displays. In order to use this, you need to install BRLTTY for Windows. You should download and install the latest installer package, which will be named, for example, brltty-win-4.2-2.exe. When configuring the display and port to use, be sure to pay close attention to the instructions, especially if you are using a USB display and already have the manufacturer's drivers installed.

For displays which have a braille keyboard, BRLTTY currently handles braille input itself. Therefore, NVDA's braille input table setting is not relevant.

BRLTTY is not involved in NVDA's automatic background braille display detection functionality.

Following are the BRLTTY command assignments for NVDA. Please see the BRLTTY key binding lists for information about how BRLTTY commands are mapped to controls on braille displays.

Name BRLTTY command
Scroll braille display back fwinlt (go left one window)
Scroll braille display forward fwinrt (go right one window)
Move braille display to previous line lnup (go up one line)
Move braille display to next line lndn (go down one line)
Route to braille cell route (bring cursor to character)

15.20. Standard HID Braille displays

This is an experimental driver for the new Standard HID Braille Specification, agreed upon in 2018 by Microsoft, Google, Apple and several assistive technology companies including NV Access. The hope is that all future Braille Display models created by any manufacturer, will use this standard protocol which will remove the need for manufacturer-specific Braille drivers.

NVDA's automatic braille display detection will also recognize any display that supports this protocol.

Following are the current key assignments for these displays.

Name Key
Scroll braille display back pan left or rocker up
Scroll braille display forward pan right or rocker down
Move braille display to previous line space + dot1
Move braille display to next line space + dot4
Route to braille cell routing set 1|
Toggle braille tethered to up+down
upArrow key joystick up
downArrow key joystick down
leftArrow key space+dot3 or joystick left
rightArrow key space+dot6 or joystick right
shift+tab key space+dot1+dot3
tab key space+dot4+dot6
alt key space+dot1+dot3+dot4 (space+m)
escape key space+dot1+dot5 (space+e)
enter key dot8 or joystick center
windows key space+dot3+dot4
alt+tab key space+dot2+dot3+dot4+dot5 (space+t)
NVDA Menu space+dot1+dot3+dot4+dot5 (space+n)
windows+d key (minimize all applications) space+dot1+dot4+dot5 (space+d)
Say all space+dot1+dot2+dot3+dot4+dot5+dot6

16. Додаткові теми

16.1. Команди командного рядка

NVDA може прийняти одне або кілька додаткових налаштувань під час запуску, які змінюють її поведінку. Ви можете вводити стільки варіантів, скільки вам потрібно. Ці параметри можуть бути передані під час запуску з ярлика (у властивостях ярлика), в діалоговому вікні "Виконати" (Головне Меню -> Виконати або Windows +r) або з командного рядка Windows. Команди повинні бути відокремлені пробілом від імені виконуваного файла NVDA і від інших команд. Наприклад, корисним є параметр --disable-addons, який вказує NVDA призупинити всі запущені додатки. Це дозволяє визначити, чи створює проблему якийсь із додатків і дає можливість відновити роботоздатність при серйозних проблемах із запущеними додатками.

Як приклад, ви можете закрити поточну копію NVDA, ввівши в діалоговому вікні "Виконати":

nvda -q

Деякі з параметрів командного рядка мають короткий і довгий варіант, в той час як інші мають лише довгий варіант. Ті, що мають короткий варіант комбінуються з довгими так:

nvda -mc CONFIGPATH Запускає NVDA із вимкненими стартовими звуками і повідомленнями, а також із вказаною конфігурацією
nvda -mc CONFIGPATH --disable-addons Те ж саме, але з відключеними додатками

Деякі з параметрів командного рядка приймають додаткові значення; наприклад, наскільки докладним повинен бути рівень запису у файл звіту або шлях до каталогу конфігурації користувача. Ці значення повинні розташовуватися після команди, відділяючись від неї пробілом при використанні короткої версії або знаком дорівнює (=) при використанні довгої версії:

nvda -l 10 Запускає NVDA із зазначенням рівня запису налагодження в журнал звіту
nvda --log-file=c:\nvda.log Вказує NVDA писати свій журнал в C:\nvda.log
nvda --log-level=20 -f c:\nvda.log Запустити NVDA з встановленим рівнем запису в журнал Інфо і зберігати свій журнал в C:\nvda.log

Нижче наведені параметри командного рядка для NVDA:

Короткий Довгий Опис
-h --help Показати довідку командного рядка і вийти
-q --quit Завершити вже запущену копію NVDA
-k --check-Running Повідомити чи працює NVDA через код виходу; 0, якщо працює, 1, якщо не працює
-f LOGFILENAME --log-file = LOGFILENAME розташування і ім’я файлу журналу звіту
-l LOGLEVEL --log-level=LOGLEVEL Рівень запису в файл журналу при запуску (відлагодження 10, Введення/виведення 12, Попередження відлагодження 15, Інфо 20, Попередження 30, Помилка 40, Критичний 50 вимкнено 100), початково — попередження
-c CONFIGPATH --config-path=CONFIGPATH Шлях для збереження всіх налаштувань NVDA
-m --minimal Немає звуків, немає інтерфейсу, немає повідомлення при запуску і т.д.
-s --secure Безпечний режим: заборонити консоль Python, створення, видалення й перейменування профілів, перевірку оновлень, низку прапорців у діалозі «Ласкаво просимо» і в загальних налаштуваннях, наприклад, «Запускати NVDA після входу у Windows», «Зберігати конфігурацію при виході» і так далі, а також функції ведення й перегляду журналу (часто використовується на захищених екранах). Зауважте, що ця команда також вимикає можливість зберігати налаштування в системній конфігурації, а користувацькі жести не зберігатимуться на диску.
Немає --disable-addons Додатки не матимуть жодного ефекту
Немає --debug-logging Вмикає ведення журналу на рівні налагодження лише для цього запуску. Цей параметр замінює усі інші рівні журналювання ( --loglevel, -l) включно із вимкненням журналювання.
Немає --no-logging Вимикає ведення журналу NVDA. Цей параметр може бути замінено, якщо рівень ведення журналу ( --loglevel, -l) вказаний із командного рядка чи увімкнено рівень журналу налагодження.
Немає --no-sr-flag Не змінювати глобальний прапор системи програм екранного доступу
Немає --install Встановлення NVDA (запускає NVDA після встановлення)
Немає --install-silent Встановлення NVDA в тихому режимі (не запускає NVDA після встановлення)
Немає --enable-start-on-logon=True|False Коли встановлено, вмикає запуск NVDA разом з Windows
Немає copy-portable-config Коли встановлено, копіює переносну конфігурацію з вказаного шляху (config-path, -c) до поточного облікового запису
Немає --create-portable Створює переносну копію NVDA (з подальшим запуском створеної копії). Необхідно ввести --portable-path щоб вказати місце для створення
Немає --create-portable-silent Створює переносну копію NVDA (без подальшого запуску створеної копії). Необхідно ввести --portable-path щоб вказати місце для створення
Немає --portable-path=PORTABLEPATH Шлях до місця, в якому треба створити переносну копію

16.2. Загальносистемні параметри

NVDA дозволяє встановлювати деякі параметри в системному реєстрі, які глобально змінюють поведінку програми у всій системі. Ці параметри зберігаються в реєстрі в одному з таких розділів:

В цьому розділі реєстру можуть бути встановлені такі параметри:

Ім’я Тип Можливі значення Опис
configInLocalAppData DWORD 0 (стандартно) для вимкнення, 1 для увімкнення Якщо увімкнено, то користувацька конфігурація NVDA зберігається в каталозі AppData\Local поточного користувача замість AppData\Roaming
serviceDebug DWORD 0 (стандартно) для вимкнення, 1 для увімкнення Якщо увімкнено, вимикає безпечний режим на захищених робочих столах Windows, даючи змогу використовувати консоль Python і переглядач журналу NVDA. Через кілька серйозних наслідків для безпеки, використання цього параметра наполегливо не рекомендується

17. Додаткова інформація

Якщо ви потребуєте додаткової інформації або допомоги в зв’язку з NVDA, будь ласка, відвідайте сайт NVDA за адресою https://www.nvaccess.org/. Тут ви зможете знайти додаткову документацію, технічну підтримку і посилання на ресурси спільнот. Цей сайт також надає інформацію та ресурси щодо розробки NVDA.